جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۵

واشنگتن تایمز بررسی کرد؛ اقدامات چین برای سود بردن از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

یک رسانه خبری آمریکایی به بررسی اقدامات چین برای منفعت بردن از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.
۰
واشنگتن تایمز بررسی کرد؛ اقدامات چین برای سود بردن از تحریم‌های آمریکا علیه ایران
مردم‌نيوز: به نقل از واشنگتن تایمز، اقدام چین برای همکاری تجاری با ایران از طریق شرکت های دولتی که در معرض سیستم مالی آمریکا قرار ندارند، می تواند منافع بزرگی برای پکن داشته باشد، آن هم در شرایطی که تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران و اعمال تحریم های مجدد بر شرکت های خارجی می تواند تاثیر زیادی بر مبادلات تجاری این شرکت ها با ایران داشته باشد.
این گزارش افزود: در شرایطی که نگرانی شرکت های اروپایی از دست دادن بازار آمریکا موجب لغو قراردادهای آنها با ایران شده، چین روابط و همکاری های تجاری خود با تهران را افزایش داده است چرا که ایران نقش راهبردی در بلندپروازی های چین در طرح ابتکاری "جاده و کمربند" دارد.
مقام های وزارت خزانه داری آمریکا بر این مساله اصرار دارند که ترامپ به هیچ وجه از اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران کوتاه نخواهد آمد و هیچ معافیتی را برای شرکت های اروپایی در نظر نخواهد گرفت. البته دولت ترامپ تمایلی برای هدف قراردادن شرکت های چینی ندارد چرا که این اقدام می تواند تاثیر منفی احتمالی بر مذاکرات تجاری با پکن داشته باشد.
در عین حال؛ منابع امنیت ملی اعلام می‌کنند که تحریم های آمریکا احتمالا ثابت خواهد کرد که تحریم ها تاثیری بر شرکت های چینی نخواهد داشت آن هم به دلیل راهبرد محتاطانه چین برای دور نگهداشتن دارایی های اقتصادی خود از مبادلات گسترده تر در بازار جهانی.
این گزارش افزود: مبادلات تجاری چین با ایران طی دهه گذشته دو برابر شده است. بیشتر به خاطر نفت؛ چین بزرگترین بازار صادراتی ایران به شمار می رود و دومین وارد کننده نفت خام پس از امارات متحده عربی است. در شرایطی که شرکت های اروپایی در حال خروج از پروژه های ایران هستند، شرکت های چینی به سرعت جایگزین آنها می شوند.
شرکت نفتی توتال فرانسه سال گذشته قرارداد 4.8 میلیارد دلاری برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی با ایران امضا کرد ولی با توجه به نگرانی های مربوط به تحریم های آمریکا از این پروژه خارج شده است. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران تاکید کرده است که شرکت ملی نفت چین موسوم به سی ان پی سی که قبلا 30 درصد پروژه پارس جنوبی را در اختیار داشت، می تواند 50.1 درصد سهم توتال در این پروژه را در اختیار بگیرد.
سایر شرکت های بزرگ اروپایی مثل شرکت کشتیرانی مائرسک و شرکت خودروسازی پژو و شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا نیز قراردادهای خود با ایران را لغو کرده اند.
حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران به چین سفر کرده است تا در نشست سازمان همکاری شانگهای شرکت کند. روحانی قصد دارد در این سفر علاوه بر رایزنی درباره پروژه های انرژی و طرح های زیرساختی، درباره مدیریت فشار بین المللی ناشی از خروج ترامپ از توافق هسته ای با مقام های چینی رایزنی و تبادل نظر کند.
یک تحلیلگر چینی مسائل خاورمیانه در این باره گفت: ایران هم اکنون در حال ارزیابی این مساله است که سایر امضا کنندگان توافق هسته ای تا چه حدی قادر هستند تا پس از خروج آمریکا این توافقنامه را حفظ کنند.
وی افزود: اگر ایران مطمئن شود که روسیه و چین می توانند در برابر فشارهای آمریکا مقاومت و ایستادگی کنند و همچنان به همکار تجاری با ایران ادامه دهند، تهران نیز خواستار حفظ این توافق خواهد بود.
هوا لیمینگ سفیر سابق چین در ایران نیز گفت: بر خلاف آمریکا، چین قول های خود در قبال ایران را نقض نخواهد کرد و تضمین خواهد داد که روابط چین و ایران تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.
احمد مجیدیار تحلیلگر مسائل ایران در موسسه خاورمیانه در واشنگتن در این باره گفت: تحولات مربوط به خروج آمریکا از توافق هسته ای و چالش های اروپا برای حفاظت از منافع تجاری خود موجب شده است تا ایران از چین بخواهد تا برای سرمایه گذاری در پروژه های این کشور تعهد بدهد. چین به دنبال پر کردن شکاف ناشی از خروج شرکت های غربی از بازار ایران است.
کارلتون گرین مقام ارشد سابق وزارت خزانه داری آمریکا در امور تحریم ها در این باره گفت: این کاملا قابل قبول است که چین از کاهش رقابت شرکت های اروپایی در بازار ایران منتفع خواهد شد و فرصت های تجاری بیشتری خواهد داشت. ولی شرکت های چینی نیز باید مراقب تحریم های ثانویه ای باشند که دولت ترامپ قول داده است علیه شرکت های خارجی که به همکاری تجاری با ایران ادامه می دهند، وضع خواهد کرد.
 
کد مطلب: 71502
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای