شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹

پیشنهاد «مقتدی صدر» برای خلع سلاح سراسری

پیشنهاد «مقتدی صدر» برای آغاز خلع سلاح سراسری در عراق
۰
پیشنهاد «مقتدی صدر» برای خلع سلاح سراسری
مردم‌نيوز: «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق، خلع سلاح از شهرک صدر را در پی انفجار روز چهارشنبه پیش در این شهرک و قربانی شدن ده‌ها نفر، خواستار شد.

وی طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به دست پایگاه خبری «الفرات» رسیده اعلام کرد: به منظور تقویت کشور عراق و در انحصار ارتش و پلیس قرار داشتن اسلحه، خواستار آغاز خلع سلاح  و تحویل کلیه سلاح‌ها به دولت هستم. برای نشان دادن حسن نیت از نیروهای عراقی به طور کلی، وزارت کشور و وزیر «قاسم الاعرجی» می‌خواهم که پس از عیدفطر، آغاز روند خلع سلاح از شهرک صدر و اعلام آن به عنوان شهری که پاکسازی شده را کلید بزنند و پس از آن این مسئله به سایر مناطق کشور نیز تعمیم داده شود.

مقتدی صدر در ادامه توضیح داد: همه باید از این دستورات اطاعت کنند و در این طرح، مانع تراشی نکنند و سلاح خود را بدون هیچ مناقشه‌ای تحویل دهند زیرا خون عراقی‌ها از هر چیزی برای ما گرانبهاتر است. اگر من این مسئله را طرح می‌کنم نمی‌خواهم تنها جریان صدر به آن پاسخ مثبت دهد بلکه همه مردم با کلیه گرایش‌ها و جناح‌بندی‌ها باید به این درخواست عمل کنند . این طرح تنها شامل جریان صدر نمی‌شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: توصیه می‌کنم که سلاح‌ها برای آبادانی مناطق فقیر و محروم فروخته شود و سلاح و پول به دست دولتی امین باشد. البته وزارت کشور باید بستر امنیتی مناسبی برای این مسئله فراهم سازد در غیر این صورت، خلع سلاح بدون تامین امنیت مردم در هر مکانی بی‌معنی خواهد بود. این امنیت نیز تنها از طریق ایجاد ایست‌های بازرسی یا نظامی کردن وجهه شهرها میسر نمی‌شود و باید اقدامات اطلاعاتی مناسب در کنار همکاری ساکنان مناطق مختلف با نیروهای امنیتی و اطلاع‌رسانی درست از دستگیری باندهای تروریستی و جنایتکار، محاکمه عادلانه آنها صورت گیرد.

این در حالی است که به گفته منابع امنیتی در انفجار روز چهارشنبه در شهرک صدر عراق که یکی از مناطق پرجمعیت استان بغداد به شمار می‌رود، 18 تن کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.دلیل این انفجار، یک انبار تسلیحات و تجهیزات با مواد منفجره در نزدیکی یک حسینیه بود که به تخریب یک مدرسه ابتدایی و ده‌ها منزل نزدیک آن و ایجاد یک حفره به قطر 25 متر، منجر شد.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق نیز، پنجشنبه دستور بررسی فوری دلیل این حادثه و اتخاذ تصمیمات لازم قانونی درباره عامل یا عاملان احتمالی این حادثه را صادر کرد.در پی انتشار این بیانیه مقتدی صدر، وزارت کشور نیز طی بیانیه‌ای از این فراخوان وی استقبال و اعلام کرد که شخص وزیر کشور از پیشنهاد و حمایت رهبر جریان صدر برای در انحصار دولت قرار گرفتن سلاح، تقدیر می‌کند.
 
 
کد مطلب: 71610
مرجع : جهان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای