يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۴

ادعاهای عجیب سفیر سعودی در واشنگتن

در یک یا دو هفته اخیر آنچه در پوشش رسانه‌های عرب زبان از اخبار مرتبط با ایران جلب توجه می‌کند تلاش برای ربط دادن هر موضوعی به فعالیت‌های هسته ای ایران و گریز زدن به این ادعا است که ایران به تعهدات خود پایبند نبوده است.​
۰
ادعاهای عجیب سفیر سعودی در واشنگتن
مردم‌نيوز: هر چند موضوع هسته‌ای در روزهای اخیر خبر اول رسانه های عرب زبان در پوشش اخبار مرتبط با ایران نبوده است، اما برخی از این منابع از جمله روزنامه های سعودی در تلاش هستند هر موضوعی را به هر طریقی به فعالیت هسته ای ایران ربط داده و بارها ادعا کنند که ایران به تعهدات خود پایبند نبوده است.

در این میان اظهارات محمد جواد لاریجانی به دستمایه برخی روزنامه ها و بیش از همه منابع سعودی تبدیل شده است تا بر طبل اتهام زنی علیه ایران بکوبند.انتخابات عراق و اوضاع جنوب سوریه از دیگر موضوعات مرتبط با ایران در برخی روزنامه های عربی است با این ادعا که حضور ایران در عراق و سوریه بی حاصل بوده است.

برخی از این منابع به هر طریق از جمله انتشار عناوین ضد ایرانی و یا کاریکاتور سعی دارند این منظور را به خواننده القاء کنند که ایران در عراق و سوریه زیان کرده است.از سوی دیگر در حالی که تلاش های عربستان برای شعله ور کردن جنگ های طایفه ای در منطقه از سوریه گرفته تا عراق و یمن بر کسی پوشیده نمانده است، یک روزنامه سعودی به نقل از سفیر این کشور در واشنگتن ادعای عجیبی را مطرح کرد.

در همین ارتباط روزنامه الشرق الاوسط در مطلبی با عنوان " ایران شدت می بخشد و اروپا حمایت می کند" به مانوردهی بر اظهارات محمد جو اد لاریجانی دبیر ستاد کل حقوق بشر قوه قضائیه پرداخته و مدعی شد: وی اعتراف کرد، کشورش رفت و آمد اعضای القاعده که عامل حملات 11 سپتامبر بودند تسهیل کرد.

الشرق الاوسط مدعی شد این اعتراف دلیل دیگری بر سست بودن مواضع پنج کشور اروپایی است که بر حفظ توافق هسته ای تاکید داشته و اصرار دارند، آنچه ایران خارج از چارچوب توافق هسته ای انجام می دهد نمی تواند به عنوان توجیهی برای لغو این توافق و یا اصلاح آن استفاده شود .

به نوشته این روزنامه، این موضع اروپا تناقض بزرگی است و اعتبار سیاست خارجه هر کشوری را از بین می برد.
این روزنامه همچنین با انتشار یک کاریکاتور به انتخابات عراق اشاره کرده و مدعی زمین خوردن و کوتاه ماندن دست ایران از عراق شد.

روزنامه سعودی عکاظ نیز در مطلبی با عنوان "ایران وقتی اعتراف می کند"، به اظهارات لاریجانی اشاره کرده و در اتهام زنی بی اساس علیه کشورمان مدعی شد: حمایت ایران از گروه های افراطی سنی مذهب مانند القاعده نیاز به اعتراف دارد، اما هماهنگی و حمایت ایران از گروه های افراطی شیعه مانند حوثی ها و حزب الله از اعتراف و دلیل و مدرک آوردن بی نیاز است.این روزنامه این گروه ها را به زعم خود تروریستی برشمرد.

"روحانی امیدوار است روسیه گفتگوی جدی تری در مورد هسته ای داشته باشد"، عنوانی است که روزنامه الحیات سعودی منتشر کرده و در آن به دیدار حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با ولادیمیر پوتین همتای خود در حاشیه نشست شانگهای اشاره کرد و نوشت: روحانی گفتگوی جدی تری با روسیه در خصوص خروج غیر قانونی آمریکا از توافق هسته ای را خواستار شد.

روزنامه الریاض نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: "خالد بن سلمان: مشکل ما با ایران طایفه ای نیست.. تهران در تلاش برای سوق دادن منطقه به کشمکش است".

خالد بن سلمان سفیر عربستان در واشنگتن گفت: مشکل ما با ایران طایفه ای نیست بلکه ناشی از اختلاف دیدگاه است به این معنی که دیدگاه ما مبتنی بر 2030 و دیدگاه ایران برگرفته از 1979 است.وی مدعی شد کشورش بر اساس چشم انداز طرح 2030 در تلاش برای تامین آینده بهتر و رفاه برای ملت های منطقه است.

روزنامه اللواء لبنان مطلبی با این عنوان منتشر کرد: "روحانی: تمام طرف های توافق هسته ای مسئول تعهدات خود هستند و تلاش های آمریکا برای تحمیل سیاست های خود بر دیگران تهدیدی برای همه به شمار می آید".

روزنامه الوطن کویت نیز در مطلبی مشابه نوشت: روحانی تلاش آمریکا برای تحمیل سیاست های خود بر دیگران را تهدیدی برای همه برشمرد.

اما روزنامه الرای کویت مدعی شد نیروهای حزب الله و شبه نظامیان ایرانی با به تن داشتن لباس نیروهای بشار اسد به جنوب سوریه بازگشته اند.
کد مطلب: 71857
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای