چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
مهارت های فردی

۶ مرحله ساده برای تکثیر بذر گل‌ها و گیاهان

شاید برای شما نیز جالب باشد که استفاده از شانه تخم مرغ می‌تواند روشی مناسب برای تکثیر بذرها باشد. فقط کافی‌ است سوراخ های شانه تخم مرغ را با خاک پرکنید و سپس درون هر سوراخ یک الی چند بذر بکارید و پس از آبیاری منظم منتظر رشد و جوانه زدنشان باشید. در مرحله آخر نیز آن‌ها را به درون گلدان‌های مناسب و اصلی انتقال دهید.
۰
۶ مرحله ساده برای تکثیر بذر گل‌ها و گیاهان
مردم‌نيوز: اگر شما هم از آن دست از افرادی هستید که به باغبانی علاقه دارید، بی‌شک با اولین جوانه‌ای که از گلدان‌تان سر از خاک بیرون می آورد کاملا هیجان زده خواهید شد. این حس نشان می‌دهد که شما چقدر به باغبانی و گل و گیاه علاقه مند هستید. همانطور که می‌دانید برای تکثیر گل‌ها و گیاهان چندین روش مرسوم وجود دارد و یکی از راحت‌ترین روش‌های برای تکثیر گیاهان استفاده از بذر گیاه برای تولید گیاهان جدید است. اما این کار مستلزم رعایت برخی نکات کلیدی برای به ثمر رسیدن بذر مورد نظر است. به طور مثال نور، آب، خاک و گرما می‌توانند مهم‌ترین مواردی باشند که باید در هنگام کاشت بذر مورد توجه قرار بگیرند. با توجه به چنین مسائلی ما سعی کرده‌ایم تا شما را با روش‌های درست کاشت بذر و تکثیر یک گیاه جدید با این روش آشنا کنیم. به این ترتیب شما با استفاده از بذرهایی که تهیه می‌کنید می‌توانید برای خودتان گل‌ها و گیاهان فراوانی را پرورش دهید.

انتخاب بذر و دانه مناسب می‌تواند در به ثمر رسیدن آن تعیین کننده باشد؛ به طور مثال شما نمی‌توانید بذرگیاهانی که در مناطق کاملا گرمسیری رشد می‌کنند را در محیط سرد و خشک پرورش داده و به یک گیاه بالغ تبدیل کنید. به فرض محال اگر این بذر به ثمر نیز برسد نمی‌تواند با محیطی که شما برایش در نظر گرفته‌اید به ثمر برسد و دارای شاخ و برگ زیبا شود. یک نکته مهم در انتخاب بذر این است که بذری را تهیه کنید که دو سال از عمر آن نگذشته باشد؛ چرا که اگر بذر در محیط نامناسب نگهداری شده باشد، بعد از دو سال احتمال جوانه زدن آن بسیار کم می‌شود. معمولا بازار محصولات کشاورزی می‌تواند بهترین بذر را در اختیارتان قرار دهند. در ضمن شما در چنین بازارهایی می‌توانید درباره انواع بذرهایی که می‌خواهید در خانه پرورش دهید، سوال کنید. چرا که چنین مراکزی بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار می‌دهند. البته شما می‌توانید برخی از بذرها را از باغبان‌هایی که می‌شناسید تهیه کنید و فقط کافیست درباره شرایط آبیاری و یا پرورش بذر مورد نظرتان از آن‌ها سوال کنید.


نکته: هر بذری با یک نوع خاص از خاک می‌تواند تعامل داشته و در آن رشد کند. به طور مثال گل‌ها و گیاهانی که در خاک‌های اسیدی‌تر رشد می‌کنند، نمی‌توانند خود را درون خاک‌های قلیایی وفق دهند. از این رو شناخت و انتخاب خاک مناسب برای بذر مورد نظر نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

برنامه ریزی مناسب برای کاشت دانه ها و یا بذرها

بد نیست بدانید که برخی دانه‌ها و یا بذرها باید چند هفته‌ای را در یک مکان گرمتر بسر ببرند تا شرایط محیطی مساعد شود که بتوانند با دمای بیرون سازگار شوند. البته این مورد درباره برخی بذرها به چند روز زمان نیاز است. دانستن چنین زمانبدنی‌ای برای پرورش بذرها و دانه‌های گیاهان امری ضروری است. با این تفاسیر اگر قصد کاشتن دانه و یا بذری را دارید؛ ابتدا درباره آن پرس و جو کنید سپس اقدام به کاشتن آن‌ها کنید. معمولا در مکان‌های پیشرفته‌تر بذرهایی را که در اختیار مردم قرار می‌دهند و درباره شیوه کاشت و حتی رسیدگی‌های اولیه نیز به همراه برچسب در اختیار خریدار قرار می‌دهند. البته اگر شما با چنین موردی برخورد نکردید با یک سوال ساده از فروشنده می‌توانید به جواب‌های خود برسید. در ضمن استفاده از اینترنت نیز می‌تواند شما را به جواب سوال‌های متعددتان برساند. اگر از شرایط جوی بیرون از منزل خود مطمئن نیستید؛ می‌توانید بسیاری از بذرها و دانه‌ها را درون خانه خود پرورش دهید تا زمان مناسب برای جدا سازی جوانه های ایجاد شده در گلدان جدید را داشته باشید.


خاک مناسب برای پرورش بذر

همان طور که می‌دانید دانه‌ها و بذرها برای جوانه زدن نیاز به خاک ندارند، از این رو با مقدار کمی آب به خوبی می‌توانند جوانه و ریشه زده و رشد کنند. بنابراین حتما نباید خاکی که برای رشد دانه‌ها در نظر می‌گیرید، مغذی و غنی از انواع مواد معدنی مفید برای رشد گیاهان باشد. یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد دانه و بذرها رسیدن آب کافی به آن‌ها است. از این رو شما باید مقدار آب مورد نیاز برای رشدشان را همواره در اختیارشان قرار دهید. البته محیطی با مقدار دمای معتدل نیز می تواند یک بستر مناسب برای رشد بذرها و دانه‌ها ایجاد کند. با این تفاسیر در هنگام کاشت بذرها به مرغوب بودن و غنی بودن خاک توجه زیادی نکنید. فقط خاک مورد استفاده باید سبک و نرم باشد.


انتخاب گلدان برای کاشت بذرها

معمولا گلدانی که برای کاشت بذرها انتخاب می‌شود؛ باید از سوراخ‌های زهکشی مناسبی برخوردار باشد. به طور مثال نبود سوراخ‌های زهکشی باعث می‌شود که پس از هر بار آبیاری، آب درون گلدان جمع شده و بذر و یا دانه‌های مورد نظر را غرق کند. از آنجایی که بذرها و دانه‌ها توانایی شناور شدن روی آب را در زیر خاک ندارند، در نتیجه با کمبود اکسیژن روبه‌رو شده و نابود می‌شوند. از این رو برای اینکه باعث نابودی بذرهای درون خاک نشویم بهتر است از گلدان‌هایی با سوراخ‌های زهکشی مناسب استفاده کنیم. شاید برای شما نیز جالب باشد که استفاده از شانه تخم مرغ می‌تواند روشی مناسب برای تکثیر بذرها باشد. فقط کافی‌ است سوراخ های شانه تخم مرغ را با خاک پرکنید و سپس درون هر سوراخ یک الی چند بذر بکارید و پس از آبیاری منظم منتظر رشد و جوانه زدنشان باشید. در مرحله آخر نیز آن‌ها را به درون گلدان‌های مناسب و اصلی انتقال دهید.
 


تعیین کنید که آیا دانه‌ها را باید خیس کنید یا نه

بعضی از دانه‌ها باید چند ساعت قبل از کاشته شدن خوب خیس بخورند اما این مورد درباره همه دانه‌ها و یا بذرها صدق نمی‌کند برای دانستن این موضوع باید از فروشنده سوال کنید تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهد. البته از گزینه سرچ کردن در اینترنت نیز می‌توان به جواب این سوال رسید. برای خیساندن دانه‌ها و بذرها، آن‌ها را درون یک ظرف تمیز قرار دهید و مقداری آب درون ظرف بریزید دقت کنید که آب مورد استفاده با دما محیط سازگار باشد گرم بودن و یا سرد بودن بیش از حد آب می تواند باعث نابودی بذرها شود. بهترین آب برای استفاده، آب شیر و یا آب مصرفی شما است. معمولا بنا به نوع بذر مورد استفاده، آن‌ها را به مدت ۳ الی ۲۴ ساعت درون آب قرار می دهند. پس از خیساندن بذرها و دانه‌ها، ان ها را درون حوله کاغذی قرار دهید تا به خوبی خشک شود. پس این مرحله با توجه به مکانی که برای تکثیر بذرها در نظر گرفته ای آن‌ها را درون خاک قرار دهید. توجه داشته باشید شما می توانید با استفاده یک تکه چوب نازک سوراخ‌هایی را درون خاک ایجاد کرده و بذرها را به اندازه مورد نیاز درونش قرار دهید و به آرامی روی آن را با خاک بپوشانید.


قرار دادن گلدان بذرها در جای مناسب

معمولا بسیاری از بذرها و دانه‌ها برای رشد اولیه نیازی به نور مستقیم خورشید ندارند؛ اما پس از جوانه زدن باید با نور خورشید در تماس باشند تا بهتر رشد کنند. گفته شده مه بهترن دما برای رشد بذرهای درون خاک ۶۰ الی ۸۰ درجه فارنهایت (تقریبا بین .۱۵.۵ الی ۲۶.۵ درجه سانتی گراد) است. البته وقتی بذرها جوانه زدند، آن‌ها را در دمای ۷۰ درجه فارنهایت (۲۱ درجه سانتیگراد) حفظ کنید.
 
 

انتقال بذرها و دانه‌های جوانه زده به یک گلدان جدید

وقتی بذر و دانه‌های کاشته شده به اندازه کافی رشد کردند، زمان آن رسیده که آن‌ها را به گلدان‌های جدید انتقال دهید. در این مرحله ابتدا گلدان مورد نظر را تهیه کنید و سپس با احتیاط کامل جوانه‌ها را به گلدان جدید انتقال دهید. از آنجایی که جوانه گل و گیاهان بسیار ظریف و شکننده است. سعی کنید با دقت بیشتری آن‌ها را به گلدان جدید انتقال دهید و پس از آبیاری در مکانی که از قبل تهیه کرده‌اید قرار دهید.

منبع: wikihow
کد مطلب: 72315
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای