چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۵

متاسفانه تعداد معتادین در شهر تهران رو به افزایش است/ تاکید بر مقاوم سازی بافت فرسوده

عضو سابق شورای شهر تهران گفت: در حالی که انتظار می رفت هر سه ماه یک بار شورای شهر و مدیریت شهری کلانشهر تهران به صورت شفاف گزارشی از عملکرد خود در راستای انجام برنامه های یاد شده انجام بدهند اما عملکردها خلاف توقعی است که از مدیریت شهری می رفت.
۰
متاسفانه تعداد معتادین در شهر تهران رو به افزایش است/ تاکید بر مقاوم سازی بافت فرسوده
مردم‌نيوز: مجتبی شاکری عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران در گفت و گو با افکارنیوز با اشاره به برنامه های مدیریت شهر و مطالبات مردم از شهردار گفت: از جمله مواردی که در دستور کاری و برنامه همه اعضای پیشنهادی مدیریت شهری از سوی شورای اسلامی شهر تهران بود و مطالباتی که همه شهروندان در یک سال گذشته آن را از شورا و مدیریت شهری خواستار بودند می توان به موضوعاتی چون مدیریت یکپارچه، درآمد پایدار، الگوی توسعه در شهر و کاهش آسیب های اجتماعی، افزایش فضای سبز، کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک, موضوعات مربوط به بحث تاب آوری ساختمان ها در برابر حوادث و بلایای طبیعی همچون زمین لرزه و...بود که به صورت شفاف مطالبه مردم است و در برنامه شهردار نیز بدان اشاره و تاکید شده است.

شاکری در خصوص عدم شفافیت عملکرد مدیریت شهرتهران گفت: در حالی که انتظار می رفت هر سه ماه یک بار شورای شهر و مدیریت شهری کلانشهر تهران به صورت شفاف گزارشی از عملکرد خود در راستای انجام برنامه های یاد شده انجام بدهند اما عملکردها خلاف توقعی است که از مدیریت شهری می رفت. با آنکه اعضای شورای شهر ومدیریت شهری سابق بر شفاف سازی تاکید ویژه ای داشتند اما آنچه به نمایش گذاشته شد رفتاری مخالف شفاف سازی و مطلع کردن مردم از تصمیمات و عملکرد خود بود.

وی با تاکید بر اعاده مطالبات شهروندان از دولت افزود: ازجمله موضوعاتی که انتظار می رفت در همسویی اصلاح طلبان با دولت آقای روحانی پیگیری شود اعاده مطالبات شهروندان تهرانی بود که همه منتظر رایزنی های نجفی با دولت بودند که تا زمان حضور ایشان در شهرداری تهران چنین چیزی محقق نشد. به هر حال شهروندان تهرانی از آقای افشانی انتظار دارند که مطالبات انباشت شده و معوق شهرشان را به نتیجه برسند و دولت را وادار به پس دادن این بدهی ها کند.

شاکری در خصوص اهمیت توجه به مقاوم سازی بافت فرسوده عنوان نمود: موضوع بافت فرسوده در تهران با جمعیت چندین میلیونی از جمله مسائل مهمی است که در مدیریت آقای نجفی به آن توجه چندانی صورت نگرفت از این رو انتظار می رود با توجه به حوادث زمین لرزه سال گذشته و امکان وقوع زلزله در شهر تهران که کارشناسان بدان هشدار می دهند شهردار جدید تهران با در نظر گرفتن برنامه های مناسب این چالش را تا حد امکان مرتفع کند. متوقف ماندن بحث بافت های فرسوده که حتی ترمیم و مقاوم سازی منازل مسکونی وساختمان های شهر مورد توجه رئیس جمهور نیز بود به هیچ وجه پذیرفتنی نیست چرا که خطر آن جان چندین میلیون شهروند را تهدید می کند.

وی موضوع آسیب های اجتماعی را اینگونه مطرح نمود: بحث آسیب های اجتماعی و اینکه از چه نقطه ای به چه نقطه ای رسیدیم و در حال حرکتیم موضوع بسیار حائز اهمیتی است. متاسفانه تعداد معتادین در شهر تهران رو به افزایش است و با حرکت لاک پشت وار مبارزه با آسیب های اجتماعی نمی توان انتظار داشت که این مساله تا حد قابل توجهی رفع شود. شهر در محاصره برخی از آسیب های اجتماعی است که اعتیاد یکی از بارزترین آنها به شمار می رود.

شاکری دراین باره افزود: متاسفانه از صد درصد معتادین متجاهر ده درصد تمایل به تحت درمان قرار گرفتن از خود نشان می دهند و نود درصد دیگر تمایلی به تحت درمان قرار گرفتن ندارند بنابراین با توجه به این موضوع در گذر زمان شاهد افزایش آمار معتادین خواهیم بود. نکات یاد شده همه و همه باید در برنامه ریزی های مدیریت شهری لحاظ شود تا دراین راستا بتوان نسبت به شفاف سازی قضاوت صحیحی از عملکرد مدیریت شهری ارائه داد.

متاسفانه تا کنون حرکتی دال بر شفاف سازی و اجرای برنامه ها با توجه به برنامه ریزی های بودجه 97 دیده نشده از این ور انتظار می رود مسیر برنامه های 97 به سرعت مشخص شود تا مردم به صورت شفاف شاهد آنچه باشند که به عنوان برنامه های شهردار عنوان شده و شورای شهر نیز از آن دفاع کرده است.

مجتبی شاکری در پایان با تاکید بر شفاف بودن مطالبات مردم خطاب به آقای افشانی عنوان نمود: به هر حال با نزدیک شدن به یک سال از روی کار آمدن اعضای شورای پنجم و انتخاب دو شهردار و یک سرپرست برای شهرداری تهران مشخص است که مطالبات واضح و عینی است و به هیچ وجه مطالبات مردمی گنگ نیست بنابراین هیچ عذر و بهانه ای مورد پذیرش مردم قرار نمی گیرد. در حال حاضر منتظر عملکرد آقای افشانی درخصوص عناوینی هستیم که پیش از این به عنوان اولویت های شهر تهران بدان پرداخته شد.
کد مطلب: 72320
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای