شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
افزایش بدهی بانک‌های خصوصی به دولت

برخی بانک‌ها برای فرار از بدهی، دستگاه پوز توزیع می‌کنند

درحالی‌که بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی در یک سال گذشته به ۲۹ هزار میلیارد افزایش‌یافته، برخی بانک‌ها برای فرار از شرایط پیش‌آمده به رقابت در دریافت نرخ سود اقدام کرده‌اند.
۲
۰
برخی بانک‌ها برای فرار از بدهی، دستگاه پوز توزیع می‌کنند
در شرایطی که کارنامه بانک‌ها در بدهی‌ها و استفاده بیش‌ازاندازه از ذخایر قانونی خود نزد بانک مرکزی به‌شدت نامناسب است، برخی بانک‌ها با تبلیغات بسیار گسترده و پیشنهاد کاملاً علنی نرخ‌های بالا برای جذب سپرده سعی دارند که میزان سپرده‌های خود را افزایش دهند. این در حالی است که بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر هیچ‌گونه نظارتی بر دورزدن و تخلف بانک‌ها از مصوبات قانونی شورای پول و اعتبار ندارند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که عدد سپرده برخی بانک‌ها با سایز کوچک از ۱5۰۰ میلیارد سرمایه هم بالا رفته که از سرمایه بانک‌های بزرگ هم بیشتر است. این درحالی‌که است که کنترل نسبت سپرده به سرمایه از پایه‌ای‌ترین اصول رگلاتوری حتی در ضعیف‌ترین بانک‌های مرکزی دنیاست که این موضوع از سوی بانک مرکزی مورد بی‌توجهی قرارگرفته است.

به گفته کارشناسان افزایش جذب سپرده در بانک‌هایی که شرایط مناسبی در صورت‌های مالی خود ندارند، منبع ریسکی را ایجاد کرده که بانکداری در ایران را دچار بحران کرده‌اند.

برخی از بانک‌های که شرایط نامناسبی در صورت‌های مالی دارند، اخیراً با توزیع دستگاه پوز در واحدهای صنفی و ارائه سود روزشمار ۱۸ درصد اقدام به سنگین کردن بار سپرده کرده‌اند، موضوعی که باعث نگرانی کارشناسان شده است.
کد مطلب: 7235
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


بی تفاوت
Iran, Islamic Republic of
دولت.هیچ کاری برای مردم وکشور طی این چند سال انجام نداد فقط سیاسی کاری وتفرقه آقایان فردای پس از مرگ را چطور میخواهی حقی که از بی تدبیری شما ضایع شده جواب بدهید ما که از حق خودمان نمیگذاریم جواب خون شهداء که بماند این رفتار دولت روحانی نقشه شوم است تا با مسئله بیکاری و بدهی به ظاهر زیاد دولت در صدد تشویش اذهان عمومی برآید تا ذهن ملت را سوق به رابطه با امریکا بدهد و یا رهبری را مجبور به پذیرش رابطه با امریکا برای حل مشکلات مردم کند و یا ...
من
Iran, Islamic Republic of
از همه نمایندگانی که به حق وظیفه قانونی خود یعنی دفاع از مرم را انجام میدهند ومثل یک عده از نمایندگان که یا بدهکار دولتن یا هم حزبیشان هشتن وسرشان را مثل کبک زیر برف کرده اند وفکر میکنند مرگ سراغی از آنها نمیگیردتشکر می‌کنیم و از همه نمایندگان که باید حامی مردم بی پناه و بیگناه باشند همین انتظار را داریم . ‏همه خواهان اعمال ماده 236 و 171 هستند .‏‏. به بانک مرکزی اعتماد نکنید با ترفندهای مختلف صورت مسئله را عوض میکند و سعی در کاهش بدهی این ‏کلاهبرداران و حمایت ازخلافکاران در بانک مرکزی را دارد ، حتی به آمارهایی که در مقاطع مختلف میدهد توجه ‏کنید که چقدر دروغ است ، سپرده گذاران خرد و مشترک هم موفق به اخذ این مبالغ اعلام شده نشدند .‏
چند رسانه ای