يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵
محققان استرالیایی پی بردند؛

تاثیر عصاره طبیعی گیاهی در مقابله با عفونت های باکتریایی

نتایج مطالعه جدید نشان می دهد عصاره های طبیعی گیاهی می توانند با عفونت های باکتریایی مقابله کنند.
۰
تاثیر عصاره طبیعی گیاهی در مقابله با عفونت های باکتریایی
 مردم‌نيوز: به گفته محققان دانشگاه جیمز کوک استرالیا، شمار جراحی های برنامه ریزی نشده برای مقابله با عفونت ها روبه افزایش است.

محققان در این مطالعه محصولات گیاهی موسوم به PSM (متابولیت های ثانویه گیاهی) را به روکش های پلیمری برای ابزار پزشکی نظیر ایمپلنت ها تبدیل کردند.

آنها در این زمینه از روغن های ضروری و عصاره های گیاهی استفاده کردند که دارای فعالیت های آنتی باکتریایی نسبتا قدرتمندی بودند. PMSها از منابع تجدیدپذیر کم هزینه در بازار هستند که میزان مسمومیت محدودی داشته و در مقایسه با آنتی بیوتیک های مصنوعی، مکانیسم متفاوتی برای مقابله با باکتری ها دارند.

دکتر «کاتیا بازاکا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مزیت اصلی این شیوه این است که ما از سایر مواد شیمیایی نظیر حلال ها در طول فرایند ساخت استفاده نمی کنیم. در نتیجه مواد شیمیایی مضر در پوشش آنها باقی نمی ماند. از اینرو فرایند تولید آنها به مراتب بیشتر دوستدار محیط زیست است.»

اکثر گیاهان مولکول های ارگانیک را به شکل عوامل ضدمیکروبی در مقابله با میکروارگانیزم های مضر تولید می کنند. در دهه های گذشته، روند پیشرفت در تولید مواد نانو ابزاری را برای حفظ فعالیت های ضدمیکروبی متابولیت های ثانویه گیاهی در قالب پوشش های بیواکتیو فراهم آورده است.
کد مطلب: 72663
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای