يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
مشروح سومین جلسه دادگاه فساد نفتی

رونمایی از اظهارات متهم تازه دستگیر شده/ پای ۴ وزیر به دادگاه باز شد/ گله زنجانی از ارز فروش خوانده شدن

در سومین جلسه از رسیدگی به پرونده فساد نفتی از اظهارات اخیر متهم تازه دستگیر شده رونمایی شد.
۰
رونمایی از اظهارات متهم تازه دستگیر شده/ پای ۴ وزیر به دادگاه باز شد/ گله زنجانی از ارز فروش خوانده شدن

مردم‌نيوز: سومین جلسه محاکمه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی، صبح امروز 25 تیر ماه 96 در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و با حضور نماینده دادستان تهران، وکلای متهمان، وکلای شرکت ملی نفت ایران، بانک مسکن، سازمان تأمین اجتماعی و کارشناسان بانک مرکزی برگزار شد.
در ابتدای جلسه امروز، قاضی مقیسه گفت: امروز سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان باند بزرگ اخلال در نظام اقتصادی و کلاهبرداری از شرکت نفت توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب به صورت علنی شروع می شود.
رییس شعبه 28 دادگاه انقلاب پس از معرفی افراد حاضر در جلسه دادگاه و ابلاغ مواد 350 آیین دادرسی کیفری برای رعایت نظم دادگاه، اظهار کرد: در دو جلسه قبل به اتهامات آقای شمس پرداختیم و دفاعیت شان را شنیدیم و ادامه دارد.

وکیل متهم: اینها بچه‌های نظام و انقلابند/ قاضی: شعار ندهید و رجز خوانی نکنید اینها حزب اللهی نیستند

قاضی مقیسه افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی، کلاهبرداری از شرکت نفت به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون یورو، مشارکت در پولشویی و عواید حاصل از جرم را اتهامات متهم ردیف دوم خواند و از شمس خواست ادامه دفاعیات خود را ارائه کند.

فلاحتی، وکیل شمس در پاسخ به اظهارات هفته گذشته نماینده دادستان گفت: منشاء این مسئله تحریمی است که توسط دشمنان ملت شریف ایران تحمیل شد و اگر تحریم نبود، یقینا این پرونده تشکیل نمی شد.

بر فرض تشکیل این پرونده، اگر در معامله صورت گرفته بین دو شرکت، پول بر می گشت نه آقایان شاکی بودند و نه مدعی العموم می توانست طرح دعوا کند. پس در واقع اگر جرمی هم واقع شده به خاطر عدم پرداخت پول به دولت جمهوری اسلامی است.

اگر وزارت نفت می توانست قانونی معامله کند، نیاز به اصحاب این پرونده نداشت. به ویژه اینکه وزارت نفت قانون و مقررات خاص دارد و شخص نمی تواند با دولت معامله کند بلکه باید یک شرکتی باشد تا نفت بخرد و وجه را به دولت برگرداند.

در اینجا یک شرکتی از شرکت اچ کی خرید کرده و موظف بوده پول را برگرداند اما به هر دلیل برنگردانده که بررسی آن وظیفه دادسراست. ثانیا قضیه نفت به تنهایی نیست، پول نقدی که وزارت نفت به برخی متهمان داده و او نتوانسته ماموریت خود را انجام دهد، چه ربطی به موکلین ما دارد. اینها اطلاعی نداشتند. اینها بچه های نظام و انقلاب هستند. باندی در بساط نیست که بخواهد همدست بشوند تا مال ممکلت وبیت المال را تصرف کنند.

قاضی در واکنش به این صحبت ها گفت: بنا نیست شعار بدهید و رجز خوانی کنید. هیچ حزب اللهی نیستند. محتویات پرونده و بررسی های مدعی العموم نشان می دهد اینها شبکه سازمان یافته ای هستند که از ابتدا با دسیسه، یک شبکه سازمان یافته با تعدادی از افراد در داخل که تحت بازجویی قرار گرفتند و پرونده شان مطرح است، تشکیل دادند.

وی افزود: شمس می گفت عافیت طلبان کنارند و ما محاکمه شدیم که درست نیست. اگر وجود دارد، معرفی کنید.

تشکیلات و نهادهای امنیتی نظام به این رسید که اینها مرتبط دارند. مرتبطین را احضار کردند از جمله مدیر شرکت نیکو و مدیر وقت بانک مسکن که تفهیم اتهام و برخورد شده است.

وزرای سابق و هر کس کوچکترین قدمی در جهت کمک به این باند کرده احضار شدند و برخورد شده و می شود و نظام تعارفی با کسی ندارد.

زنجانی گله‌مند است که چرا او را ارز فروش نامیده‌ایم/متهم: 91 بار در کیفرخواست زنجانی دروغگو خوانده شده اما حالا او راستگو شده؟

غلامرضا مهدوی وکیل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به اظهارات وکیل شمس نفت: یک میلیارد و 400 میلیون یورو به بانک اف آی آی بی متعلق به زنجانی که فلاح هم عضو هیئت مدیره هستند داده شد. تاریخ دقیق تحریم، چهار دی سال 91 است، اما پول ها چند ماه قبل تر داده شد. مسئولان محترم غفلت کردند و فریب خوردند و پول را دادند که در سیستم بانکی تبدیل و به پیمانکاران داده شود.

مهدوی افزود: چندین ماه پول را نگه داشتند و رفتند چیزهای دیگر خریدند. اینکه می گویند تحریم ها اجازه نداد، درست نیست.

در ادامه متهم ردیف دوم با دستور قاضی مقیسه در جایگاه قرار گرفت و در مقام دفاع از خود اظهار کرد: 91 بار در کیفرخواست زنجانی دروغگو خوانده شده اما حالا که نوبت من شده، او راستگو لحاظ شده است. من کسی را دروغ گو نمی پندارم و قضاوت بر عهده دادگاه می گذارم.

شمس در باره مشارکت معنوی در وقوع این فساد گفت: بر اساس قانون، هر ادعای بی اهمیت یا کم اهمیت باید مستند به اسناد و ادله متقن باشد. از طرف دیگر با توجه به اصول دیگر، هر شراکتی باید تعریف شود. من در هیچ یک از اینها نقشی نداشتم.

متهم ردیف دوم پرونده گفت: یک سئوال از همه وکلای حاضر دارم و آن اینکه یک بشکه نفت معادل چند لیتر است؟ این سئوال را برای بزرگی این عملیات می پرسم. هر 7.5 دهم بشکه معادل یک تن است، حالا شما ببیند دو میلیون بشکه چه اقیانوسی است. ضمن اینکه من کاره ای نبودم و فقط نظارت داشتم.

شمس اضافه کرد: این پرونده کیفری نیست و حقوقی است و بحث بدهی و بدهکار مطرح است.

متهم ردیف دوم پرونده گفت: نستراداموس نبودم که به نیت زنجانی پی ببرم بلکه نهادهای امنیتی پس از کلی بررسی، به موضوع رسیدند. در اینجا یک فعلی انجام شده و بعدا من با نیت خیر وارد شدم تا به دور زدن تحریم ها کمک کنم و به همین خاطر در انگلستان و آمریکا تحت تعقیب قرار گرفتم. البته هر آنچه برای مملکتم انجام دادم، ادعایی ندارم اما غصه ام این است که به من اتهام زدند.

شمس اضافه کرد: من اصلا نمی دانستم به زنجانی پول نقدی هم داده‌اند. آقای زنجانی همواره می گفت با توکل بر خدا و برای کمک به ممکلت وارد این میدان شده است. نظام هم به زنجانی اعتبار داده بود و وقتی اعتبار می دهند، حتما اعتبار سنجی شده است.

قاضی در پاسخ گفت: شما می خواهید باندی و تشکیلاتی بودن را رفع کنید اما در دفاعیات تان این وجود ندارد. اظهارات زنجانی را که چندروز پیش به شعبه دعوت کردم می خوانم تا ببیند چقدر نقش اصلی داشتید.

زنجانی گله داشت که ارز فروش نبوده در حالی که کارهای اولیه وی ارز فروشی و کارهای آرایشی بوده است. شخص فلاح و شما بودید که زنجانی را به مسئولان معرفی کردید و او را چهره ای دارای دو بانک مستعد در فروش نفت معرفی کردید.

قاضی: زنجانی می‌گوید شمس او را در قضایای اقتصادی کمک کرده است/متهم: زنجانی دروغ می‌گوید

قاضی مقیسه با اشاره به اظهارات زنجانی گفت: زنجانی در اظهارات خود گفته که من از سال 88 با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می تواند به من در قضیه اقتصادی و نفت کمک کند. در جریان نفت، شمس را از انگلیس به مالزی دعوت کردم و فلاح هم حضور داشت.

زنجانی ادامه داده که به همراه وکلای خارجی به مالزی رفتیم و برج هشتم سال 91 به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است و شمس گفت من آماده ام انبار کنم و بفروشم. بعدا زنجانی اعلام می کند که وزیر نفت گفته تحویل می دهیم. شمس گفت که می شود با انتقال نفت از مالزی به دبی، تا سه ماه دیگر به تاخیر بیاندازیم. من و شمس و فلاح و کسی که تازگی دستگیر شده، امضا کردیم. سپس به شارجه رفتیم و شرکت فال وضعیت خوبی نداشت اما شمس گفت وضعیت فال خوب است.

زنجانی گفته شمس به من اعتماد داد و گفت خیالت راحت باشد، وضعیت این شرکت خوب است. آنجا دفتر گرفتیم و نیرو استخدام کردیم و شمس نفت را آنجا به فرش رساند.

متهم ردیف دوم پاسخ داد: در آن جلسه من و فلاح بودیم. اینها برای کار بانکی شان آمده بودند. زنجانی دروغ می گوید.

قاضی: شما با زنجانی به فال نرفتید؟ شما جایگاه تعریف نکردید.

متهم: خود زنجانی با عبدالله انصاری صحبت کرد و از جلسه که بیرون آمد گفت که اینها قابل اعتماد هستند. من فقط امکان سنجی کردم.

شمس: جلسه مالزی مربوط به سال 89 یا 90 است و آن موقع اصلا نفتی در کار نبود. به کرات در همین کیفرخواست گفتند این فرد دروغ گو است. اگر قرار باشد تمام اصل پرونده را که بر اساس اظهارات یک فرد که متهم است، بگذاریم، نمی شود.

خود من ابتدا به وزارت اطلاعات نامه نوشتم که اینها( شرکت فال) دارند دزدی می کنند و دیگر هم هیچ ارتباطی با فال ندارم.

یکی از ایردات اصلی من آن است که بیش از وظیفه خودم را درگیر کردم و بقیه خود را کنار کشیدند. از زمان بازداشت زنجانی برای کمک به کشور، 5 بار به ایران آمدم و گزارشاتی درباره اونر ایر و فال دادم و فراتر از وظایف خود عمل کردم.

قاضی: در جلسه مالزی اصلا بحث هواپیما مطرح نبوده و تصمیم به انتقال نفت داشتید.

متهم: مرا با زنجانی رو به رو کنید. اصلا این اظهارات را نمی پذیرم و کذب است. من برای خرید هواپیما به مالزی رفتم. در بارنامه فروشنده و خریدار و کسی که تحویل می گیرد، وجود دارد. در اینجا فروشنده، بخش بین الملل نفت است و خریدار ندارد. یکی از مشکلات این است که اصلا بارنامه ای در رابطه با این محموله ها وجود ندارد.

قاضی: کدام گمرک بدون بارنامه می پذیرد؟ اصلا امکان ندارد.

متهم: الان توضیح می دهم. امکان دارد. در خیلی از موارد به ویژه این مورد خاص پیش می آید که برگه ای را به عنوان رسید می دهند زیرا شرکت نفت بارنامه ها را در خزانه نگهداری می کند و اگر بارنامه تحویل بدهد امکان دارد توقیف شود. تمام بارها خارج از بندر و گمرک تحویل داده شده است. برای اینکه مالکیت کالا احراز شود، رسید انبار گرفتم تا مشخص شود مالکیت مربوط به شرکت ایزو است.

قاضی: یعنی با رسید انبار، کالا را از گمرک رد کردید؟

متهم: شرکت فال 700 هزار تن انبار ذخیره داشت که در منطقه آزاد قرار دارند و ما بارها را خارج از بندر تحویل دادیم. هر شرکتی یک سیستمی دارد تا موقعیت کشتی در همه جا مشخص باشد. ما این سیستم را خاموش می کردیم و تمام عملیات شبانه انجام می شد.

قاضی: نفت ممکلت را به کسی دادند که تابعیت دوگانه دارد/ متهم: باید چهار وزیری که نامه را امضا کردند شریک جرم زنجانی محسوب شوند

در ادامه سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی متهم گفت: در انگلیس جرمی که برای من تعریف شده، قاچاقچی دور زدن تحریم است. افراد امین زنجانی را به من معرفی کردند و تأکید شده که برای شکستن تابوت تحریم وارد میدان می شویم. اعتبارات نجومی که شرکت ملی نفت داده، مقدم بر کارهای نفتی بوده و از فروردین این اعتبارات داده شده در صورتی که من از مرداد ماه وارد شدم.

در این لحظه قاضی گفت: اینکه می گویید افراد امین زنجانی را به شما معرفی کرده، درست نیست. شما قبل از بابک با و.د آشنا بودید.

متهم افزود: این آشنایی به برخی مسائل نظام بر می گردد که در اینجا نمی توانم بگویم. من معاون بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی بودم.

قاضی گفت: شما به افراد امین نظام، فردی را که واقعیتش چیز دیگری بوده، معرفی کردید.

متهم افزود: من اصلا از مسایل قبلی زنجانی و اینکه شناسنامه اش را تغییر داده اطلاع ندارم. آقای ی هم گفت که زنجانی فردی مورد اعتماد و محل نفوذ تحریم هاست.

قاضی ادامه داد: شما زنجانی را به و.د معرفی کردید؟

متهم گفت: من بابت فروش نفت به هیچ وجه معرفی نکردم. بلکه آقای ک.د جلسه ای با زنجانی گذاشته بود که من هم رفتم.

مقیسه گفت: شما زنجانی را به افراد امین نظام معرفی کردید.

متهم در ادامه دفاعیات خود گفت: شما گفتید هر کسی که به زنجانی کمک کرده، شریک است بنابراین باید آن چهار وزیری که نامه را امضا کردند و بقیه افراد هم شریک جرم زنجانی محسوب شوند.

شمس گفت: موسسه ای سی تی بنکرز و اف آی آی بی با بانک های کارگزار در ایران کار می کردند و تاییدیه وازرت اطلاعات و بانک مرکزی را داشته است و چهار وزیر هم نامه زدند.

مقیسه افزود: شما و فلاح این دو بانک را به گونه ای در نزد مسئولان جلوه دادید که آمدند بانک ملت را هم شریک کردند و گفتید بابک کسی است که بانک ملت هم شریکش است.آقای "و. د" در اظهارات خود گفته که شمس زنجانی را معرفی کرده است. شما در فروش نفت به زنجانی نقش داشتید یا خیر؟

شمس در پاسخ گفت: من نمی گویم که نقش نداشتم اما آن نقشی که مدنظر شماست ندارم و فروش نفت از طریق و.د، هشت محموله بعدتر بوده است. احساس می کنم شما ذهنیتت خوبی درباره ما ندارید و از قبل محکوم هستم. مگر معرفی جرم است؟ همه کارهای تجاری دنیا با همین معرفی انجام می شود. آقای و.د به عنوان یک مسئول نظام باید امکان سنجی می کرد.

مقیسه: به شما اعتماد کردند.

متهم ادامه داد: اصلا بحث اعتماد نیست. هیچ کس به خاطر اعتماد، آبروی خود را نمی برد. ضمن اینکه تاریخ ها نیز در این پرنده مشخص است. اعتماد مسئولان نظام به زنجانی، شاقول من بوده است. در کیفرخواست یک جایی گفته شد من مورد اعتماد نظام بودم و در جای دیگر گفتید که اجنبی هستم.ژ

قاضی مقیسه: ما گفتیم نفت ممکلت را به کسی دادند که تابعیت دوگانه دارد، و می تواند برود و برنگردد.

متهم گفت: من که آمدم.

مقیسه: آمدنتان چه فایده دارد. نفت و پول با همه رفته است.نمی گویید هم پول نفت کجاست. افراد متدینی بودند که قادر بودند بهتر از شما عمل کنند اما شما و فلاح و زنجانی طوری عمل کردید که انگار کسی قادر به فروش نفت نیست.

متهم: زنجانی از قبل با وزیر رفیق بود/ دادگاه غیرعلنی برگزارشود تا برخی مسائل را بگویم

در ادامه جلسه سوم رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده فساد نفتی مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده گفت: ما هم بچه های زمان جنگ هستیم.

مقیسه پاسخ داد: ما نگفتیم شما بچه های زمان جنگ نیستید. ما می گوییم افراد بهتر از زنجانی بوده اند. کسی که سابقه زندان دارد، کسی که در جهت کارهای آرایشی شرکت می زند قابل اعتماد نیست. کسی که چک اش برگشت می خورد قابل اعتماد نیست.

نماینده دادستان هم پس از اجازه از قاضی اظهار کرد: در اینجا فقط بحث معرفی مطرح نیست بلکه در کنار آن کلی کار هم انجام شده است. شما در این قراردادها نقش موثر داشتید. هیچ کس نگفته صرف معرفی جرم است اما وقتی یک سری اعمال کنار هم قرار می گیرد، یک شبکه بوجود می آید.

خانم "م" در تشکیلات زنجانی، یک نقشی را ایفا می کند، آقای "ص" در تاجیکستان یک نقش دیگر دارد، کارمندان دیگر زنجانی در بحث ساخت مهر یوروسف به شکل دیگر عمل می کنند. زنجانی در قالب یک موسسه یک ال سی صادر کرده و تایید کننده هم بانک خودش است که اصلا باک نیست بلکه یک ماشین جعل بوده است.

نجفی گفت: در این شبکه مجرمانه که منتج به عدم برگشت وجوه شد، بحث نفت است. نگویید کالا را به من ندادند. نقش شما خیلی فعال تر از اینهاست. شما در راس هرم، این بار را مدیریت می کردید. به لحاظ حقوقی شما حتما تحویل گیرنده بار بودید و به عنوان نماینده ایزو قرارداد بستید و آقای فلاح هم عضویت سهام داری در ایزو داشته است. شما در تمام این سلسه مراتب با فال حضور داشتید وگرنه امروز دعوای شما با فال معنا نداشت. پس شما ذی نفع بودید که دعوا به طرفیت فال مطرح کردید.

یک و دو دهم میلیارد یورو نفت تحوویل شما شده، بنابراین اظهار نکنید که هیچ نقشی نداشتید. در وجوه نقدی هم که به زنجانی دادند، نقش شما در تبدیل این وجوه و خریدها بسیار محرز است. خواهش می کنم بجای اینکه بگویید معرفی جرم است، به سلسه اقدامات خود بپردازید. کجای کیفرخواست آمده که معرفی جرم است.

شمس در پاسخ به اظهارات نماینده دادستان گفت: شرکت ایزو خریدار و شرکت نفت هم فروشنده بوده است. ال سی داده و ال سی را هم قبول کردند. باید ال سی ها را چک می کردند و من در این قضیه نقش نداشتم در رابطه با یک و چهار دهم میلیارد دلار هم من اصلا نقشی نداشتم و روح هم نیز خبر نداشت.

در رابطه با فال نیز من به وزارت اطلاعات و شرکت نفت گزارش دادم و 20 نامه هم برای مقام محترم تحقیق نوشتم و فراتر از وظیفه خود عمل کردم. زنجانی فردی سخنور و سخنگوست و مسایل را با حالت بازاریابی مطرح می کند و از سال 89 نیز با قرارگاه خاتم و شهرداری همکاری داشته و از سال 91 نیز شریک بانک ملت بوده است. اساس کار بازاریابی این است که طرف توانمندی های خود را بیشتر از آنچه هست نشان دهد و عرف هم است.

مقیسه: زنجانی که خودش انجام نداده است. با تایید شما دو فرد، آقایی که هیچ اعتباری نداشته، معتبر معرفی شده است. اظهارات زنجانی و مسئولان نشان می دهید که شما او را تایید کردید.

شمس گفت: زنجانی از قبل با وزیر رفیق بوده است. طبق اظهارات نماینده دادستان، از یک و چهار دهم میلیارد دلار، 600 میلیارد به پیمانکاران و 600 میلیارد نیز به صرافی سفیر آلتین داده شده، چرا رد یابی نشده است. تنها جایی که شفاف است، اونر ایر و فال است.

درخواست دارم یک دادگاه غیرعلنی گذاشته شود و در رابطه با خیلی مسائل صحبت شود شاید صلاح نباشد.

قاضی مقیسه: موضوع را بررسی می کنم. چند محموله تحویل گرفتید؟ همه تحویل شما شده، درست است؟

شمس: خیر

قاضی گفت: حسب کیفرخواست و تحقیقات صورت گرفته، بابک زنجانی و مهدی شمس کل محموله های نفتی به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون یورو به طور مستقیم و غیر مستقیم تحویل شما شده است. قبول دارید؟

متهم گفت: قبول ندارم. از یک میلیون و 900 هزار تا، یک میلیون و 400 هزار مربوط به فال بوده و بقیه به افراد دیگر تحویل شده است. من اصلا از ال سی ها خبر نداشتم. 6 هواپیما در اونر ایر وجود دات که قرار بود هما بخرد اما زنجانی گفت خودمان بخریم.

مقیسه: پول اونر ایر را از کجا دادید؟

متهم: پول اونر ایر را از فال پرداخت کردیم.

مقیسه گفت: به صدور یک چک برای خرید فال اشاره کرد که متهم گفت: اصلا چکی در کار نبوده و همه از طریق سوئیفت خریداری شده است.

شمس ادامه داد اگر قرار باشد، الی سی مجعول صادر شده باشد، من خودم یکی از قربانیان این ال سی ها هستم. در هنگام ارایه ال سی ها به نفت من اصلا ایران نبودم و زمان امضای قراردادها نیز من اصلا اطلاع نداشتم. کدام سند جعلی را صادر کرده ام؟اتهام شراکت در جعل و استفاده از سند مجعول علیه من، متکی به اسنناد متقن نیست.

پای منفرد به دادگاه باز شد/ اظهارات اخیر متهم تازه دستگیر شده در دادگاه رونمایی شد

در ادامه برگزاری جلسه سوم رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده فساد نفتی مهدی شمس گفت: در بحث پرداخت و فروش نقشی نداشتم. من در حمل و تحویل بار نقش داشتم. من نمایندگی بودم. فال بدون اجازه فروش کرده است.

مقیسه: شکایت می کردید؟

متهم: شکایت کردم.

مقیسه: آن زمان که آزاد بودید شکایت می کردید

متهم: شکایت کرده ام و اسنادش هم موجود است.

شمس در ادامه دفاعیات خود گفت: من در کلاهبرداری و صدور ال سی هیچ نقشی نداشتم. در محکمه قبلی اصلا به حرف های من توجهی نشد که امیدوارم در این دادگاه توجه شود.

شمس ادامه داد: علم و اطلاع من در آن زمان از خرید هواپیما، بیشتر نبوده و پول هواپیماها نیز قبل از سال 91 پرداخت شده است. در اینجا وحدت قصدی وجود نداشته و واقعا سعی کردم به کشور کمک کنم.

زنجانی برای مذاکره با مسئولان نفت به لوزان می رود و اصلا من حضور نداشتم.

مقیسه گفت: فقط در مالزی حضور داشتید؟

شمس گفت: بحث مالزی که چیز دیگری است و برای خرید هواپیما رفته بودم. 14 اردیبهشت سال 91 حساب های شرکت اچ کی وابسته به نیکو در بانک اف آی آی بی افتتاح می شود. این حساب ها توسط شرکت اس سی تی بنکرز افتتاح شده که در ایران و قابل ارزیابی بوده است.

وظیفه راستا آزمایی، وظیفه خود آقایان بوده است. حتما یک امکاناتی داشته که این کار را انجام دادند. حتی چند روز پیش شنیدم که شراکت بانک ملت با زنجانی به توصیه بانک مرکزی بوده است.

در اینجا آب از سرچشمه گل آلوداست زیرا هیچ گونه امکان سنجی برای فروش نفت و سایر موارد انجام نمی شود. چهارم خرداد سال 91 اولین پرداخت هنگفت به دستور بانک مرکزی انجام می شود. دو ماه پس از جلسه لوزان سویس یعنی دوم خرداد 91 و دو هفته پس از افتتاح حساب نزد اف آی آی بی و چند رز پس از فروش اولین محموله نفتی، با توجه به توصیه ک. د برای حل نیکو با صندق بازنشستکی نفت، جلسه ای در این خصوص در دفتر الف.د تشکیل می شود و من هم بابت خرید کشتی به آنجا رفتم.

مقیسه گفت: شخص شما زنجانی را به جلسه بردید. همه جلسات و روند کار درباره فروش و خارج کردن نفت بوده و اصلا بحث خرید هواپیما و کشتی نبوده است.

شمس افزود: حتی اگر من معرفی کرده باشم، تاریخ های ورود زنجانی به مجموعه نفت به قبل از این تاریخ بازمی گردد. اصلاً در آن جلسه بحث نفت نبود.

مقیسه گفت: بحث پیش پرداخت فروش نفت مطرح بوده است.

شمس گفت: من برای فروش کشتی ال پی جی به جلسه رفتم.

مقیسه افزود: برای فروش کشتی بوده یا هواپیما؟ که متهم گفت: برای فروش کشتی ال پی جی بوده است.

مقیسه ادامه داد قطعا این طور نبوده است.

نماینده دادستان هم از متهم پرسید: سرنوشت محموله ای که به خانم یو دادند چه شد؟ شمس گفت: یک محموله برگشت خورد.

نماینده دادستتان گفت: چند روز قبل از منفرد تحقیق شده و می گفت شمس مکرر زنگ می زد که چکاره هستی که این محموله شرکت نفت برگردد. اگر نقش نداشتید چطور این جمله را به منفرد گفتید که این محموله برای زنجانی است و چرا میخواهی به شرکت نفت بازگردد. س.ج هم در اظهارات خود گفته که تمام محموله های نفتی را غیر از یک یا دو مورد به شخص مهدی شمس تحویل داده شده است.

متهم: زنجانی به واسطه رفاقت با وزیر در بحث خرید گوشت و مرغ هم فعال بوده است

قاضی مقیسه در آخرین بخش از دادگاه امروز با اشاره به اظهارات اخیر علیرضا زیباحالت منفرد در خصوص شمس اظهار کرد: شما از بازگشت محموله نفتی به ایران ممانعت کردی؟

شمس گفت: من به خاطر ضرر و زیانش گفتم. من میخواستم از بابت خیرخواهی کمک کنم. وگرنه به من ربطی نداشت.

نماینده دادستان اظهار کرد: اگر شما نقشی نداشتید، چه صحبتی با خانم یو داشتید.

شمس گفت: آقای س.ج به من گفت که با خانم یو صحبت کنم.

آقای الف.و به من گفته بود زنجانی با وزیر دوستی دارد و اخیرا هم از طریق آقای فلاح مطلع شدم که در بحث خرید گوشت و مرغ نیز همکاری داشته است و آقای ن.م را هم فقط یکبار دیدم. آقای زنجانی با ن. میم درباره هشت محموله به توافق رسید.

مقیسه گفت: با حضور شما به توافق رسیدند

شمس افزود: نه. من در آن جلسه نبودم.

مقیسه گفت: آقای زنجانی می گوید مجری کارهای ما آقای شمس و فلاح بوده اند.

شمس گفت: اصلا چنین چیزی نیست و ایمیل های زنجانی موجود است.

نماینده دادستان گفت: در جلسه با آقای الف.و بحث 300 میلیون یورو مطرح شد و قرار بود اف آی آی بی پرداخت کند و شما که اطلاع داشتید از اینکه بانک اف آی آی بی با چهار میلیون دلار خریداری شده، چرا اطلاع ندادید؟

مقیسه هم خطاب به متهم گفت: مگر نمی گویید دلسووز بودید، چرا اطلاع نداید، شما به دنبال شکار پول ها بودید.
 
کد مطلب: 7507
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای