شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۸

بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین/ تاکید طرف‌های توافق هسته‌ای ایران بر تعهد خود برای اجرای کامل و موثر آن

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه پایانی نشست امروز جمعه کمیسیون مشترک برجام در وین را قرائت کرد.
۰
بیانیه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین/ تاکید طرف‌های توافق هسته‌ای ایران بر تعهد خود برای اجرای کامل و موثر آن
مردم‌نيوز: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بیانیه پایانی نشست امروز جمعه کمیسیون مشترک برجام در وین را قرائت کرد.
در این بیانیه آمده است طرف‌های برجام بر ضرورت اجرای کامل و مؤثر تعهدات دو طرف تأکید کردند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از بیانیه خود اعلام کرد قدرت‌های بزرگ و ایران برای ادامه گفتگو‌ها برای حفظ برجام موافقت کردند.
بر اساس بیانیه کمیسیون برجام، اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه، انگلیس ، روسیه، چین و ایران به گفتگو‌ها و بررسی جزئیات فنی مسائل ادامه می‌دهند و در صورت نیاز جلسات دیگری در سطح وزیران خارجه خواهند داشت.
در بیانیه نشست وین آمده است: کشور‌هایی که توافقنامه هسته‌ای با ایران را امضا کردند بر تصمیم خود برای حمایت از شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا ضد تهران تاکید کردند.
شرکت‌کنندگان در این نشست بر تعهد خود برای اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای به عنوان دستاورد بزرگ دیپلماسی تاکید و از گزارش اخیر آژانس درباره پایبندی ایران به تعهداتش استقبال کردند.
اعضای حاضر در نشست همچنین از پیشرفت حاصله در مدرن‌سازی راکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از ادامه این روند به عنوان بخشی از برجام و همچنین تبدیل تاسیسات فردو اعلام حمایت کردند.
شرکت‌کنندگان در نشست اذعان کردند که در ازای پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود، برداشته شدن تحریمها از جمله تحریم‌های اقتصادی بخش ضروری و مهمی از برجام به شمار می‌رود.
حاضرین در این نشست درباره تلاش‌های اخیر خود برای یافتن راه‌حل‌های عملی به منظور حفظ روابط تجاری و اقتصادی با ایران گفتگو کردند.
آن‌ها متعهد شدند به منظور حفظ توافق هسته‌ای که در راستای منافع امنیتی همه است، اهداف زیر را با حسن نیت و در فضایی سازنده پیگیری کنند:
- حفظ و ارتقاء روابط تجاری گسترده با ایران
- حفظ کانال‌های مالی موثر با ایران
- تداوم صادرات نفت، میعامات گازی و محصولات پتروشیمی ایران
- تداوم روابط در حوزه حمل نقل دریایی (شامل کشتیرانی و بیمه)، هوایی، زمینی و ریلی
- ارتقاء پوشش اعتباری صادرات
- حمایت آشکار و موثر از کارگزارهای اقتصادی تجارت کننده با ایران بویژه شرکتهای کوچک و متوسط
- تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران
- حفاظت از سرمایه و فعالیت‌های مالی و تجاری کارگزاران اقتصادی فعال در ایران
- حمایت عملی از تجارت با ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور
حفاظت از شرکتها در برابر تاثیرات تحریمهای فرامرزی آمریکا


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان،  نیز پس از نشست وین گفت: موضوعاتی که در نشست امروز مطرح شد را به تهران منتقل می‌کنیم و مقامات عالی کشور درباره چگونگی ادامه کار تصمیم گیری خواهند کرد.
او افزود: ایران این حق را برای خودش محفوظ می‌داند که در برابر تخلف آمریکا از برجام، اقداماتی که در این توافق منظور شده را انجام دهد. مردم ایران باید منافع برجام را ببینند.
 
کد مطلب: 75300
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای