يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۶

معیار تعیین کیفیت و استقبال از آثار هنری چیست؟

غلامرضا نامی هنرمند پیشکسوت درباره مؤلفه‌های تعیین کیفیت آثار هنری و استقبال مردمی از آن سخن گفت.
۰
معیار تعیین کیفیت و استقبال از آثار هنری چیست؟
مردم‌نيوز: نقاشانی که به اصطلاح در بورس هستند و آثارشان خریدار دارد وضعیت مالی مساعدی دارند. عده‌ای از نقاشان هنوز توسط جامعه خریدار پذیرفته نشده‌اند چراکه خودشان فعالیت خوبی نداشتند یا اینکه آثارشان مطابق میل خریداران نیست.

نامی ادامه داد: بعضاً افزایش بی‌دلیل قیمت آثار هنری موجب عدم فروش می‌شود. برخی هنرمندان گمان می‌کنند چون آثار استادشان با قیمت 50 میلیون تومان فروخته می‌شود پس حتماً تابلوی آنها هم 30 میلیون تومان می‌ارزد. چنین توهماتی هم باعث اخلال در بازار فروش هنرمندان می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی مردم به مسئله عدم استقبال از آثار هنری دامن می‌زند، خاطرنشان کرد: متاسفانه در ایران طوری فرهنگسازی نشده تا هنر جزو نیازهای یک خانواده باشد، مثلاً یک تابلوی نقاشی از عزیزانشان را جایگزین قاب عکس روی دیوار کنند.

این هنرمند پیشکسوت با اشاره به ابزارهای جذب استقبال مردمی در بازار هنر جهان، افزود: در جامعه هنر جهانی 20 درصد از بازار هنرمندان به تبلیغات بستگی دارد و 80 درصد مربوط به کیفیت اثر است. بازار هنر ایران هم تقریباً به همین شکل است و اگر کیفیت آثار یک هنرمند خوب باشد به جایگاه خود دست می‌یابد. معیار کیفیت اثر هنری را هم تاریخ هنر معین کرده است. وقتی که کیفیت اثر، خوب و البته در راستای سلیقه جامعه باشد مردم از هنرمند استقبال می‌کند. در عین حال هنرمند نباید صرفاً برای فروش آثارش مطابق سلایق جامعه به تولید اثر بپردازد و خودش را با جامعه تلطیف کند؛ چراکه اینگونه جامعه هنری آسیب می‌خورد. هنرمند باید کار خودش را انجام دهد.
کد مطلب: 75513
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای