يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۶

هفت ماده غذایی محافظ سلامت کبد

کبد یک بازیکن اصلی در دستگاه گوارش بدن است. اکثر رفتارهای ما از جمله خوردن و نوشیدن و حتی درمان های دارویی می تواند بر روی این عضو بدن تاثیر مثبت یا منفی بگذارد.
۰
هفت ماده غذایی محافظ سلامت کبد
مردم‌نيوز: در واقع این کبد است که نقش تصفیه کننده خون و سم زدایی از بدن را ایفا می کند. همچنین یکی از وظایف مهم کبد در دستگاه گوارش، تولید صفرا است. صفرا مایع گوارشی است که توسط کبد ساخته می شود و در کیسه ای به نام کیسه صفرا ذخیره می شود. صفرا به شکستن چربی ها و تجزیه آنها به اسید چرب که می تواند مورد استفاده بدن قرار گیرد، کمک می کند.

در اینجا هفت ماده غذایی مهم که ممکن است نقش موثری در حفظ کبد سالم داشته باشند، معرفی می شوند:

سیر، گریپ فروت، چای سبز و سبزیجات:
سیر، سلول های کبد را فعال می کند و از ایجاد مواد سمی می کاهد، همچنین باعث شادابی و جوانی کبد شده و فعل و انفعالات آن را متعادل می کند. آلسین، مهم ترین عاملی است که خاصیت دارویی سیر را تضمین می کند این ماده موجود در سیر، دارای خواص بسیاری است که مهم ترین آنها، قدرت از بین بردن باکتری و یا افزایش مقاومت در برابر باکتری ها است. آلسین مانند ویتامین ای، جریان خون را متعادل و خون را تصفیه میکند، گلبول های قرمز را افزایش می دهد، سبب تنظیم میزان اکسیژن در بدن شده و سلول ها را جوان نگه می دارد.
گریپ فروت سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان های طبیعی است و نقش پاک کننده و شوینده کبد را ایفا می کند. مانند سیر، گریپ فروت نیز منجر به افزایش آنزیم های کبدی برای سم زدایی می شود.
چای سبز یک آنتی اکسیدان گیاهی است و نشان داده شده که برای از بین بردن تجمع چربی در کبد و ارتقاء عملکرد مناسب این عضور بدن موثر است.
سبزیجاتی مانند اسفناج، خردۀ کاسنی و ... نیز در پاکسازی صفرا موثرند.

آووکادو، گردو، زردچوبه:
آووکادو غنی از ترکیبات گلوتاتیون است. ترکیبات سمی دارای رادیکال آزاد، معمولا با گلوتاتیون ترکیب شده و از بدن خارج می‌شوند. تحقیقات نشان داده که خوردن یک یا دو آووکادو در هفته می تواند نقش تعمیر کننده کبد آسیب دیده را داشته باشد.
گردو حاوی سطوح بالایی از ال-آرژینین (یک اسید آمینه)، گلوتاتیون و اسیدهای چرب امگا 3 است و در سم زدایی از کبد نقش اساسی ایفا می کند.
زردچوبه یکی از قدرتمندترین مواد غذایی برای حفظ کبد سالم است و حتی به بازسازی سلولهای آسیب دیده کبد کمک می کند. زردچوبه همچنین منجر به افزایش طبیعی تولید صفرا و بهبود عملکرد کلی کیسه صفرا می شود.

 

منبع: آوای سلامت
کد مطلب: 75652
مرجع : بهداشت نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای