سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳

مسکن روستایی ابزاری جهت خروج غیرتورمی مسکن از رکود

سرمایه‌گذاری در مسکن روستایی به دلیل معیشت محور بودن و عدم امکان احتکار و سوداگری، می‌تواند ابزاری جهت خروج غیرتورمی مسکن از رکود حاکم بر آن باشد.
۰
مسکن روستایی ابزاری جهت خروج غیرتورمی مسکن از رکود
مردم‌نيوز: یکی از عوامل مهم در توسعه و عمران روستاها، مسکن مناسب است. با توجه به اهمیت روستاها در رشد و توسعه اقتصادی کشور، تهیه مسکن با کالبد مناسب در روستاها، پس از انقلاب اسلامی، همواره تقاضای مردم و صاحب‌نظران و دغدغه دولت‌ها بوده است. طبق آمار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در کشور ۵ میلیون و ۳۷۰ هزار واحد روستایی وجود دارد که بیش از ۳میلیون و ۲۰۰ هزار واحد روستایی غیر مقاوم و نیازمند بهسازی و نوسازی هستند. علاوه بر آن طبق سرشماری سال ۹۵  کشور با کمبود ۶۸۰ هزار واحد مسکن روستایی مواجه است.
با توجه به موارد مطرح‌شده می‌توان نتیجه گرفت در حال حاضر با کمبود ۳ میلیون ۹۰۰ هزاری مسکن روستایی در کشور مواجه هستیم. در همین راستا و با توجه به اهمیت مسکن در اشتغال و رفاه روستاییان، ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت را موظف کرده است به‌منظور کاهش آسیب‌پذیری سکونتگاه‌های روستایی، زمینه بهسازی و نوسازی سالانه حداقل دویست هزار واحد مسکونی روستایی را با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت فراهم کند.
با توجه به آنکه بخش زمین و مسکن دارای اثرات درون بخشی و برون بخشی در اقتصاد است، بسیاری از کارشناس معتقدند بخش مسکن قادر است علاوه بر تأمین یکی از نیازهای اصلی خانوار( مسکن)، سایر بخش‌های اقتصادی را نیز به حرکت درآورد و تأثیر برجسته‌ای بر رونق کل اقتصاد داشته باشد.
لازم به ذکر است،  بخش مسکن با ۱۰۲ صنعت ارتباط دارد و طبق مطالعات انجام‌شده به ازای تولید هر ۱۰۰ متر مسکن حدود ۱٫۴ شغل مستقیم و ۱ شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود، بنابراین سرمایه‌گذاری در بخش مسکن روستایی علاوه بر تأمین مسکن، زمینه‌های اشتغال روستاییان را فراهم می‌کند.
در همین راستا بسیاری از کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند سرمایه‌گذاری در مسکن روستایی کشور به دلیل اینکه معیشت محور است و با اقتصاد روستاییان ارتباط مستقیم دارد و همچنین امکان احتکار و سوداگری در آن وجود ندارد می‌تواند ابزاری جهت خروج غیر تورمی مسکن از رکود حاکم بر آن باشد.
 
کد مطلب: 75814
مرجع : عیار آنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای