سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴

توقف پرداخت 30 هزار میلیارد تومان مالیات از صندوق توسعه/ به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت:‌ سازمان مالیاتی ۳۰ هزار میلیارد تومان مالیات بر تسعیر ارز تشخیص داده که به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم و متوقف است و اگر استفساریه تصویب شود معاف می‌شویم.
۰
توقف پرداخت 30 هزار میلیارد تومان مالیات از صندوق توسعه/ به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم
مردم‌نيوز: مرتضی شهیدزاده در خصوص مالیات درآمد ناشی از تسعیر ارز سال‌های ۹۰ و ۹۱ صندوق توسعه ملی اظهارداشت: در رابطه با این موضوع، صندوق توسعه به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و اخذ مالیات از صندوق فعلاً متوقف است.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه استفساریه‌ای از مجلس برای دریافت مالیات از صندوق توسعه ملی داشتیم، افزود: این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس بحث و بررسی و جمع‌بندی و به هیأت رئیسه مجلس ارائه شده است. خودم با رئیس مجلس صحبت کردم و قرار شد در اولین فرصت تصمیم‌گیری شود و با توجه به جریانات خاص و اقتصادی در کشور همچنان فرصت نشده تا در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

وی افزود: تاکنون یک ریال مالیات ناشی از درآمد تسعیر ارز ندادیم و اگر با استفساریه موافقت شود از مالیات معاف خواهیم شد.

شهیدزاده در مورد رقم مالیات برآورد شده ناشی از تسعیر ارز گفت:‌ سازمان مالیاتی ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات تشخیص داده و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم جریمه در نظر گرفته است.

رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه رهبری هم مخالف پرداخت چنین مالیاتی هستند چون صندوق درآمدزا نیست، بیان داشت:‌ طبق اساسنامه اگر سودی هم داشته باشیم مثل یک شرکت مالیات آن پرداخت می‌شود. سودهای این‌چنینی صرف افزایش سرمایه صندوق برای تسهیلات دهی می‌شود. کما اینکه گزارشگری صندوق بر مبنای ارز است و نه ریال. بنابراین ارز تبدیل به ریال نمی‌شود که سودی شناسایی شود.
کد مطلب: 75860
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای