چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۸

بیماری های رایج در کودکان، آشنایی با چند مورد از آن ها

در این بیماری که بیماری دست، پا و دهان نیز نامیده می شود، تاول هایی در دهان، روی دست ها و پاها و روی باسن کودک ظاهر می شوند.
۰
بیماری های رایج در کودکان، آشنایی با چند مورد از آن ها
مردم‌نيوز: بیماری های رایج در کودکان کدام ها هستند؟ با ما همراه باشید.

کوساکی (بیماری دست ، پا و دهان)
در این بیماری که بیماری دست، پا و دهان نیز نامیده می شود، تاول هایی در دهان، روی دست ها و پاها و روی باسن کودک ظاهر می شوند. معمولاً همراه با تب است، ولی به ندرت به مشکلات دراز مدت منجر می شود. این بیماری در کودکان تا 4 سالگی شایع است و معمولاً به صورت همه گیر در تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شود.
کودک مبتلا به این بیماری به علت وجود تاول در دهان و مشکل بلع بسیار ناراحت خواهد بود. به تغذیۀ نوزادان خردسال تر با شیر خود ادامه دهید و به کودکان کمی بزرگتر به منظور کمک به التیام گلو آب میوۀ یخ زده بخورانید.
تغذیۀ کودک با فنجان به جای پستانک برای او راحت تر خواهد بود و برای کودکان بزرگتر سعی کنید بعد از هر بار تغذیه نصف قاشق شربت خوری داروی ضد اسید معده در جلوی دهان او قرار دهید.
تاول کوساکی ممکن است تا یک هفته دوام داشته باشد که زمانی بسیار طولانی به نظر خواهد آمد. بیماری کوساکی از دو روز قبل از ظاهر شدن تا حدود دو روز بعد از ظهورِ تاول ها بسیار مسری و دوره کمون و نهفتگی آن سه تا شش روز است.
به علت مشکل بودن پیشگیری از سرایت این بیماری و بی خطر بودن عمومی آن، پزشکانِ کودکان سختگیری در قرنطینه کردن کودک را به والدین توصیه نمی کنند.

بیماری پنجم (پوست سرخی عفونی)
در بیماری پنجم که بیماری گونۀ سیلی خورده نیز نامیده می شود، صورت کودک به رنگ قرمز روشن در می آید، گویی گونه ها آفتاب سوخته شده اند. کهیر به دست و پاها و سپس سایر قسمت های بدن سرایت می کند.
معمولاً چند روزی طول می کشد، اما تا چند هفتۀ بعد، معمولاً هنگامی که بدن کودک از حالت عادی گرم تر می شود – مثلاً هنگام استحمام – دوباره ظاهر می شوند. این ویروس معمولاً بی خطر است و تنها در زنان باردار مشکلاتی را ایجاد می کند.
بنابراین باید کودک را از زنان باردار دور نگه داشت و این کار می تواند مشکل باشد. بیماری پنجم به طور عمده تا یک هفته قبل از ظاهر شدن بثورات مسری است و به محض ظهور دانه ها دیگر مسری تلقی نمی شود.
چنانچه به تماس زن باردار با کودک مبتلا مشکوک هستید، از او بخواهید خود را به پزشک زنان نشان دهد. پزشک زنان برای تشخیص ابتلا یا عدم ابتلای قبلی او به این بیماری، آزمایش پادتن را توصیه خواهد کرد.

رُزلا
اولین علامت جلب توجه کنندۀ این بیماری تب بسیار بالا تا حد 40.6 درجه سانتیگراد است. تب سه تا چهار روز به طول می انجامد و به ندرت عوارض دیگری دیده خواهد شد، بنابراین والدین دلیلی بر مشکل بودن آن نخواهند یافت.
بعد از فروکش کردن تب، دانه های صورتی کم رنگی روی بدن، گردن و بازوها ظاهر می شوند. خوشبختانه برخلاف سایر بیماری های بُثوری، ظهور این دانه ها، نشانۀ پایان بیماری – نه شروع آن – است. تا زمان برطرف شدن، بثورات مسری هستند و دورۀ قرنطینه شدن کودک حدود دوازده روز است. این بیماری با مشکلات پیچیده ای همراه نیست.

بیماری های جزئی
بیماری های زیر بیش از آنکه یک بیماری بحران زا باشند، مزاحم و مایۀ دردسر هستند، ولی در صورتی که درمان نشوند، ممکن است مشکل آفرین باشند.

مجرای اشکی مسدود
مجرای اشک نوزاد مسدود است و نوزاد همیشه گریان به نظر می رسد. پزشکتان چگونگی ماساژ برای باز کردن مجرای مسدود را به شما نشان خواهد داد. در صورت نتیجه بخش نبودن این روش، پزشکتان ممکن است توصیه کند که برای باز کردن مجرای اشک به چشم پزشک مراجعه کنید.

عفونت چشم
مجرای اشکی مسدود ممکن است موجب عفونت چشم شود. البته، گاهی عفونت چشم ناگهان پدیدار می شود. در چنین حالتی یک ترشح آبکی روی مژه های نوزاد جمع می شود که گاهی پلک ها را به هم می چسباند. برای درمان مشکل، ابتدا، تکه ای پنبه را با آب تمیز خیس کنید و به آرامی از گوشۀ داخلی چشم به سمت بیرون بکشید. این عمل را هر بار با یک تکه دیگر پنبۀ تمیز، تا تمیز شدن چشم ها ادامه دهید.
با شیر مادر نیز می توانید عفونت چشم را التیام بخشید. در مورد عفونت های متوسط، چند بار در روز، هر بار چند قطره شیر از پستان خود در چشم نوزاد بچکانید. برای عفونت های شدیدتر، روزانه پنج بار یا بیشتر چشم نوزاد را با قاشقی از شیر دوشیده شده از پستان شستشو دهید و با پزشک تماس بگیرید.
چنانچه قرمزی چشم بیش از هفت روز طول بکشد یا در صورت تورم لایۀ خارجی پلک ها، با پزشکتان تماس بگیرید.

ورم ملتحمه
چشم های نوزادان مبتلا به ورم ملتحمه یا سرخ چشمی دارای ترشحی زرد رنگ و ملتهب است. برای تجویز قطرۀ آنتی بیوتیک یا پماد با پزشک تماس بگیرید. برای کاهش تورم و التیام چشم ها می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
این بیماری بسیار مسری است، بنابراین برای اجتناب از سرایت آن به خود یا سایر فرزندانتان دست های خود را به طور مرتب و کامل بشویید.


منبع: کودک آنلاین
 
کد مطلب: 75919
مرجع : بهداشت نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای