دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۷
درس اخلاق استاد احمد عابدی/

راه های کسب درآمد/ با تشخیص استعداد و پشتکار، نفر اول آن رشته شوید

از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که هر کسی استعدادی دارد، اگر آن استعداد را تشخیص دهد و پشتکار داشته باشد، نفر اول آن رشته می شود. به بیان دیگر هر کسی در هر شغل و کسبی که وارد می شود، باید سعی کند نفر اول آن شغل شود؛ مثلاً اگر نویسنده می شود، باید کتابی بنویسد که کتاب سال شود؛ اگر معلم شده، معلم نمونه کشور شود، مهندس نمونه شود.
۰
راه های کسب درآمد/ با تشخیص استعداد و پشتکار، نفر اول آن رشته شوید

مردم‌نيوز: گفتیم بخشی از اخلاق، تدبیر منزل است، یکی از بحث های آن، پول و درآمد و خرج منزل است. انسان و منزل نیاز به پول و درآمد دارد؛ در مورد کسب پول گفتیم که نباید از راه ظلم و جور باشد، نباید پول حرام باشد، و نباید حرام وارد زندگی شود.
 
  استاد احمدی عابدی در این جلسه از سلسله درسهای اخلاق، می گوید: درآمد حتی نباید از راه شغل پست باشد، هر چند حرام نیست؛ ولی از نظر اخلاقی خوب نیست؛ مثل اینکه کسی بخواهد با خواری و ذلت، جنسی را بفروشد یا بخرد. اینگونه نباشد بهتر است.

راه های کسب درآمد:

1. یکی از راه عقل است؛ مانند کسی که رئیس یا وزیر شده و فقط با دستور دادن کسب درآمد می کند، یا کسی تدریس می کند، کسی که کتاب می نویسد، سخنرانی می کند، ... این بهترین راه کسب درآمد است.

2. در مقابل آن، پست ترین راه کسب هم آن است که کسی عزت و آبروی خود را لکه دار کند؛ چه پولش کم باشد یا زیاد.

3. راه متوسط کسب درآمد نیز آن است که با نیروی بدنی انجام گیرد(با قوای بدنی کار کند) و پول به دست آورد.

این نکته را مجدد تکرار می کنیم که هر کسی در هر شغل و کسبی که وارد می شود، باید سعی کند نفر اول آن شغل شود؛ مثلاً اگر نویسنده می شود، باید کتابی بنویسد که کتاب سال شود؛ اگر معلم شده، معلم نمونه کشور شود، مهندس نمونه شود.

از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که هر کسی استعدادی دارد، اگر آن استعداد را تشخیص دهد و پشتکار داشته باشد، نفر اول آن رشته می شود.

بنابراین اگرکسی در کارش موفق نمی شود، برای این است که آن استعداد را تشخیص نداده و خودش نمی داند که خدا او را برای چه خلق کرده است؟
 
کد مطلب: 7682
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای