شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۶

چرا صنعت داروسازی ناخوش احوال است؟

مدیرعامل شرکت ایران دارو گفت: صنعت داروسازی کشور در شرایط مناسبی بسر نمی‌برد.
۰
چرا صنعت داروسازی ناخوش احوال است؟
مردم‌نيوز: در حاشیه نشست فصلی انجمن علمی داروسازان ایران گفت‌وگویی با، بابکمصباحی انجام شده که به شرح زیر است:
 
شرایط فعلی صنعت داروسازی کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 
صنعت داروسازی این روزها شرایط مناسبی ندارد. در صنعت داروسازی در چند سال گذشته مشکلات زیاری رخ داده و هرچقدر هم که جلوتر می‌رویم اینده چندان روشنی را نمی‌بینیم. علیرغم اینکه صنعت داروسازی در دوران جنگ توانمندی‌های خود را ثابت کرد که می‌تواند با شرایط بحرانی مقابله کند و این صنعت موفق شد شرایط سخت جنگ و بعد انقلاب را پشت سر بگذارد اما این روزها روزهای سخت‌تری است. با توجه به اجرای طرح تحول سلامت، میزان مطالبات شرکت‌ها به شدت افزایش پیدا کرده و حجم زیادی از بدهی‌ها معوق شده است. به این ترتیب صنعت داروسازی به سمت استفاده از تسهیلات بانکی رفته است. اما متاسفم که بگویم امروز دیگر تسهیلات بانکی هم جوابگو نیست و هزینه‌های مالی سنگینی به تمام شرکت‌ها تحمیل شده که باعث کاهش سودآوری آنها را در پی دارد.
 
از سوی دیگر بعد از خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریم‌ها در آینده نزدیک، برخی از تامین‌کنندگان مواد اولیه با ارسال نامه‌هایی به ما اعلام کرده‌اند که قادر به ادامه همکاری با ما نیستند. بیشتر هم اروپایی‌ها برای قطع همکاری پیشقدم شده‌اند. بنابراین بطورکلی زنجیره پیچیده‌ای از مشکلات گریبان صنعت داروسازی را گرفته است. از یک سو مشکلات مطالبات و از سوی دیگر تحریم، قیمت‌گذاری نامناسب، دشواری تامین ارز و ...
 
در زمینه قیمت‌گذاری دارو هم آن میزان اصلاح قیمتی که مدنظر صنعت بود لحاظ نشده است. همه اینها باعث شدهتا این روزها صنعت داروسازی حال و روز خوبی نداشته باشد و اگر زودتر فکری نشود، این صنعت دچار مشکلات بزرگتری هم خواهد شد. تقاضا داریم بطور ویژه به حل مشکلات این صنعت نگاه شود.
 
انتظارات صنعت از دولت چیست؟
 
افزایش هزینه‌هایی که به صنعت وارد شده باید به نحوی از جمله با قیمت‌گذاری مناسب جبران شود. تامین ارز صنعت با قیمت مناسب تسهیل شود. پرداخت مطالبات به شکل مناسب انجام شود. از نظر مالیاتی تسهیلاتی برای صنعت قائل شوند. همچنین ارائه تخفیفات مالیاتی، پرداخت وام‌های ارزان قیمت و مواردی از این دست نیز می‌توانند به صنعت در شرایط فعلی کمک کنند.
 
وضعیت اصلاح قیمت‌های دارو را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 
متاسفانه قیمت‌گذاری‌ها همیشه به گونه‌ای بوده که چند سال عقب‌تر از افزایش هزینه‌ها بوده است و حتی  افزایش سالانه هزینه‌های روتین این صنعت نیز در مقایسه با صنایع دیگر پوشش داده نشده است. اصلاح قیمت‌گذاری کاملا ضروری است و این کار به معنی فشار بیشتر بر بیمار نیست بلکه بیمه‌ها باید به نحوی عمل کنند که پوشش مناسبی برای بیماران وجود داشته باشد تا فشاری به بیماران از بابت اصلاح قیمت‌ها وارد نشود. البته مشکل قیمت‌گذاری، مشکل همیشگی صنعت بوده است.
 
منبع: فانا
کد مطلب: 77321
مرجع : بهداشت نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای