دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۴

عربستان حامی اصلی گروهک های تروریستی در ایران است

تحلیل گر مسائل بین المللی گفت: حامی گروه های تروریستی حامی اصلی گروهک های تروریستی در کشورمان، عربستان سعودی است.
۰
عربستان حامی اصلی گروهک های تروریستی در ایران است
ردم نیوز: به دنبال حملات تروریستی  در رژه نظامی اهواز، گرهک تروریستی مسولیت این حمله را به عهده گرفت. این گروهک تروریستی و تجزیه طلب پیش تر به بانک سامان اهواز حمله کرده و باعث کشته شدن 13 نفر از افراد بی گناه شده بود. با این حال تروریست های عضو این گروهک در برخی کشورهای اروپایی آزادانه فعالیت دارند و به همین دلیل هم وزارت خارجه ایران، سفرای برخی از این کشورها را احضار کرده است.

محمد ساجدی تحلیل گر مسائل بین المللی در گفت و گو با خبرنگار  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با وجود برخی گروهک های تروریستی در کشورمان، گفت: حامی اصلی گروهک های تروریستی در کشورمان، عربستان سعودی است. عربستان عمدتا تمرکز خود را بر بخش های عرب زبان می گذارد وو متاسفانه  ما نتوانستیم اقدامات امنیتی مناسبی در این زمینه ها انجام بدهیم، در نتیجه در رژه روز شنبه، شاهد حمله تروریستی بودیم .

وی با اشاره به اینکه نوعی حمایت از اقدام تروریستی روز شنبه اهواز در رسانه های عربستان سعودی دیده می شود، افزود: حتی اگر عربستان به زبان هم حمایت نمی کرد، باز متهم ردیف اول بود. عربستان به دلیل باختی که در عرصه سیاسی عراق و سوریه متحمل شده، بدنبال ضربه زدن به ایران است، شاید بتواند تا حدودی ضعف های خود را جبران کند. بنابراین حادثه ی تروریستی اهواز را می توان بخشی از ضعف های عربستان در معادلات خاورمیانه دانست.

ساجدی با بیان اینکه برای حفظ امنیت مرزهایمان باید بیشتر سرمایه گذاری کنیم، تصریح کرد: در جلسات عمومی، معمولا اسلحه ها خالی هستند، اما اینکه تروریست ها با اسلحه های پر به آن مکان آمده بودند، نشان می دهد که باید بیشتر از گذشته سطح امنیتی را در مرزهای مان بالا برده و هوشیارانه تر عمل کنیم تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

این تحلیل گر مسائل بین المللی در مورد برخی اقداماتی که دستگاه دیپلماسی ما می تواند برای جلوگیری از اینگونه اقدامات تروریستی انجام دهد، توضیح داد: سیاست خارجی ما باید روشنگری کرده و به مناطقی که این افراد و گروه های تروریستی در آن حضور دارند، هشدار دهد.

وی افزود: ما با هوشیاری بیشتر و کمک گیری از امکانات مدرن، باید نظارت بیشتری بر مرزهای خود داشته باشیم، هرچند در مسائل امنیتی خوب عمل شده، اما همچنان حفره هایی وجود دارد که باعث بروز این مشکلات خواهد شد.

ساجدی در پایان در مورد اقدامات احتمالی ایران در پاسخ به حمله تروریستی اهواز، اظهار کرد: همانطور که پیش تر کشورمان پاسخ داعش و گروهک به اصطلاح دموکراتیک کردستان را داد، این اقدام هم مطمئنا بی پاسخ نخواهد ماند؛ اما برای اظهار نظر در مورد چگونگی پاسخ  به اقدام تروریستی در اهوار زود است و باید صبر کنیم.
کد مطلب: 85711
مرجع : خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای