سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰

ترکیه 2 فروند "اف35" دریافت می‌کند

رئیس برنامه مشترک جنگنده F-35 اعلام کرد که اوایل سال 2019، دو فروند جنگنده F-35 به ترکیه تحویل خواهد شد.
۰
ترکیه 2 فروند "اف35" دریافت می‌کند
مردم‌نيوز: دریاسالار «مت وینتز» رئیس این پروژه با تاکید بر اینکه نشانه‌ای از تغییر در تحویل 100 فروند جنگنده فروخته شده به ترکیه نمی‌بیند، گفت: «پنتاگون باید طبق قانون اختیارات دفاعی 2019 و طی 90 روز گزارشی به کنگره ارائه کند. اطلاعات لازم برای این گزارش نیز فراهم شده است».
ترکیه طی قراردادی به ارزش 1.2 میلیارد دلار، 100 فروند جنگنده F-35 از شرکت آمریکایی «لاکهید مارتین» خریداری کرده است. این کشور هم‌اکنون مبلغ 900 میلیون دلار را به آمریکا پیش پرداخت کرده است و در تاریخ 1 تیر، دو فروند از این جنگنده‌ها را طی مراسمی نمادین در پایگاه هوایی «فورت وورث» در تگزاس تحویل گرفت.
کنگره آمریکا در تاریخ دوم مرداد و در ادامه بررسی‌های دقیقه نودی خود درباره بودجه دفاعی سال 2019 فروش اف-35 به ترکیه را متوقف و آن را به ارائه گزارش پنتاگون درباره روابط دو کشور منوط کرد.
این گزارش شامل ارزیابی حضور ترکیه در برنامه آموزشی و عملیاتی F-35 و همچنین خطرات خرید سامانه‌های پدافند موشکی S-400 ساخت روسیه توسط ترکیه، خواهد بود. در صورتی که این ارزیابی، بر خلاف منافع امنیت ملی آمریکا باشد، فروش این جنگنده‌ها به‌طور کلی به ترکیه ممنوع خواهد شد.
 
کد مطلب: 87078
مرجع : افکار
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای