شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۷

گزارش واشنگتن‌پست از هراس نیروهای آمریکایی از درگیری با ایران

یک روزنامه آمریکایی نوشت که کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه به توانایی این کشور در واکنش نشان دادن به تهدیدهای ایران در منطقه لطمه می‌زند.
۰
گزارش واشنگتن‌پست از هراس نیروهای آمریکایی از درگیری با ایران
مردم‌نيوز: یک روزنامه آمریکایی شنبه شب درتحلیلی اذعان داشت که کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه به توانایی این کشور در واکنش نشان دادن به تهدیدهای ایران در منطقه و در زمانی که بازتحریم‌های نفتی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا خطر مواجهه بالقوه بین دو طرف را افزایش داده، لطمه می‌زند.

 روزنامه «واشنگتن پست» در گزارش خود به بروز نگرانی‌ها در زمینه تصمیم پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در خارج کردن کشتی‌ها، جنگنده‌های تهاجمی و سامانه‌های دفاع موشکی از منطقه با توجه به مهلت باقی مانده تا شروع بازاعمال تحریم‌های انرژی بر ایران اشاره کرد.

 به نوشته این روزنامه، مقام‌های پنتاگون نگران  استفاده (محتمل) ایران از زرادخانه قدرتمند موشک‌های بالستیک و یا استفاده از مین‌های دریایی برای مسدود کردن مسیرهای مهم آبی ترددهای تجاری هستند.

 این درحالی است که در دوره ترامپ با توجه به تغییر اولویت‌های امنیت ملی که مواجهه مستقیم با رقبایی چون چین و روسیه تا گروه‌های شورشی است، حضور نظامی آمریکا در منطقه کاهش داشته است.

 به نوشته این روزنامه، چندین مقام آمریکایی گفته‌اند که فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» (ویژه عملیات برون مرزی این کشور در خاورمیانه)، منابع بیشتری را تقاضا کرده است.

 یک مقام آمریکایی که مایل به افشای نامش نبود به عدم حضور یک ناوهواپیمابر این کشور از ماه مارس (اسفند) به این سو اشاره کرده و گفته که حتی موشک‌های «پاتریوت» و جنگنده‌های تهاجمی «اف-22» آمریکا از منطقه خارج شده‌اند. این در حالی است که ایران به طور علنی تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است.

یک مقام دیگر آمریکایی با اشاره به فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک آمریکا بر ایران گفت، واکنش نهایی ایران نامشخص است.

 براساس این گزارش، ایران دستکم 1000 قایق تندروی مسلح دارد و قادر است هزاران مین دریایی را در آب‌های‌ منطقه کار بگذارد. مقام‌های آمریکایی برآورد می‌کنند که ایران می‌تواند هزار مین دریایی را در کمتر از یک هفته در منطقه کار بگذارد. این مقام‌ها همچنین به توانایی زیر دریایی‌های کلاس «کیلو» ایران در بستن تنگه هرمز اشاره کرده‌اند.

 این روزنامه حمله اخیر موشکی ایران از خاک خود و علیه مقر تروریست‌ها در سوریه که در سه مایلی استقرار نظامیان آمریکایی فرود آمد را نشانی از بهبود میزان دقت هدف‌گیری آن‌ها عنوان کرد.

 واشنگتن پست در خاتمه به نقل سخنان «مارا کارلین» مقام سابق پنتاگون و استاد کنونی روابط بین‌الملل دانشکده «جان هاپکینز» پرداخت.

مارا کارلین با بیان این‌که تصمیم ترامپ در کاهش شمار نیروها خطر بروز درگیری را افزایش داده، گفت: «از بین بردن برجام، چشم‌انداز درگیری را بیشتر می‌کند.»

 انتهای پیام/

 
کد مطلب: 88732
مرجع : خبرگزاری فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای