دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۰

ترامپ:سعودی‌ها استفاده از بمب‌های آمریکایی در جنگ یمن را بلد نیستند

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با یک پایگاه آمریکایی گفته سعودی‌ها استفاده از بمب‌های آمریکایی را در جنگ یمن بلد نیستند.
۰
ترامپ:سعودی‌ها استفاده از بمب‌های آمریکایی در جنگ یمن را بلد نیستند
مردم‌نيوز: «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور  آمریکا در مصاحبه‌ای با پایگاه «آکسیوس» گفته که سعودی‌ها نمی‌دانند چطور از بمب‌های آمریکایی در جنگ یمن استفاده کنند.

در ماه آگوست سال جاری میلادی، (مردادماه) ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به اتوبوس حامل کودکان یمن حمله و دست‌کم 51 نفر که 40 نفر از آنها کودک بودند را به شهادت رساند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان اندکی بعد گزارش داد که سلاح مورد استفاده در حمله 9 اوت به اتوبوس دانش‌آموزان یمنی، بمب هدایت‌شونده لیزری 500 پوندی از نوع ام‌کا‌82 بوده که ساخت کارخانه لاکهید مارتین است. پس از آن فشارها بر آمریکا برای کاهش فروش سلاح به عربستان سعودی شدت گرفته که البته با بی‌اعتنایی مواجه شده است.

ترامپ که همواره از تجارت تسلیحاتی با سعودی‌ها دفاع کرده در اولین اظهارنظر درباره حمله به اتوبوس حامل کودکان یمنی آن را «نمایش وحشت» توصیف کرد، اما از اظهارنظر درباره اینکه آیا در نتیجه این حمله در فروش سلاح به سعودی‌ها تجدید نظر می‌کند، خودداری کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «فکر می‌کنم اوضاع وحشتناکی است. از دیدن اتفاقی که برای آن اتوبوس و آن بچه‌ها افتاد منزجر شدم، چون دیدن چنین اتفاقی یک نمایش وحشت تمام‌عیار است. شما آن اتوبوس را دیدید».

سازمان ملل متحد، یمن را صحنه بزرگ‌ترین بحران بشردوستانه توصیف کرده است. آمریکا یکی از حامیان ائتلاف سعودی در جنگ با یمن به شمار می‌رود و علاوه بر فروش سلاح‌، با پشتیبانی‌های اطلاعاتی و لوجستیکی از این ائتلاف حمایت کرده است.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا دیدن حمله ائتلاف سعودی به غیرنظامیان با بمب‌های آمریکایی او را آزار نمی‌دهد گفت: «گفتن اینکه آزار می‌دهد، کافی نیست. مسئله، در اصل این است که آن‌ها (ائتلاف سعودی) استفاده از این سلاح‌ها را بلد نیستند که این وحشتناک است».

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا در نتیجه این اتفاق در فروش سلاح به این ائتلاف تجدید نظر خواهد کرد گفت: «نمی‌خواهم شاهد وقوع این اتفاق باشم. این، وحشتناک است. آنچه در یمن رخ می‌دهد، در کل وحشتناک است و داریم اوضاع یمن را الان به دقت بررسی می‌کنیم. در واقع یمن را خیلی خیلی به دقت بررسی می‌کنیم».

ترامپ همچنین درباره اینکه آیا اگر به جای سعودی‌ها بود جنگ را به طرز متفاوت اداره می‌کرد گفت: «با سعودی‌ها درباره خیلی چیزها صحبت می‌کنم، ولی مطمئناً از آدم‌هایی استفاده نمی‌کردم که بلد نیستند چطور از بمب استفاده کنند و به سمت اتوبوس حامل کودکان شلیک می‌کنند».

انتهای پیام/
کد مطلب: 88810
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای