سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲

سیره امام رضا (ع) الگو و نقشه راه جوامع بشری است

معاون پژوهشی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: اهل بیت محور وحدت بشریت هستند.
۰
سیره امام رضا (ع) الگو و نقشه راه جوامع بشری است
مردم‌نيوز: حجت‌الاسلام علی جلائیان در دومین همایش علمی سیره امام رضا آموزه‌ها و کارکردها که در سالن همایش‌های دانشگاه ارومیه برگزار شد افزود: در دوره کنونی و عطش جامعه جهانی به صلح و آرامش اهل بیت محور وحدت بشریت هستند.امروزه بشریت نیاز به یک حرکت برای اتحاد دارد و راهپیمایی اربعین و الگوگیری از شیوه و سیره ائمه در شرایط کنونی نقطه اتصال مسلمانان است.در طول تاریخ اهل بیت همواره یکی از عوامل وحدت امت اسلامی بوده و قرآن و کعبه محور اتحاد مسلمانان بوده است.

وی سیره امام رضا(ع) را الگو و نقشه راهی برای جوامع بشری دانست و گفت: اگراخلاق، حکومت داری و علم امام رضا در جامعه اجرا شود شاهد جامعه ای عاری از خشونت و مشکل خواهیم بود. یکی از کارهای که در انسان جهش ایجاد می‌کند صدقه دادن به صورت پنهانی و در شب است و امام رضا(ع) نیز به این مورد بیشتر تاکید و سفارش کرده است.

وی درخصوص برگزاری همایش بررسی کارکرد های امام رضا(ع) افزود: هدف ازاینگونه نشست‌ها بررسی یک امر تمدن سازانه و نقطه اشتراک جوامع اسلامی است.

همچنین علی برزگر رئیس ستاد اقامه نماز آذربایجان‌غربی در این همایش گفت: جایگاه و دانش اهل بیت علم و پرچم هدایت پروردگار است و باید با گفتمان علمی این سیره را به جهان معرفی کنیم.

برزگر بااشاره به اینکه اخلاق یکی از عناصر مهم شناخت انسان است، خاطرنشان کرد: با الگو قرار دادن سیره اخلاقی امام رضا(ع) به عنوان منشور قانون اساسی و زندگی شاهد دنیای بدون کینه ،نزاع و فرصت سوزی خواهیم بود. اخلاق نیکو نشانه ایمان است و گفتمان‌های علمی باید منجر به تغییر رفتار و اخلاق افراد شود. مهمترین نکته اخلاقی امام رضا (ع) نیز که منشا و مولد دیگر اخلاقیات ایشان است خضوع و فروتنی و چگونگی برخورد با ادیان‌ها و قومیت‌های مختلف بود.

وی یادآور شد: اگر انسان به فقر وجودی خود پی ببرد به خضوع و فروتنی که درجه رسوخ ایمان را درانسان نشان می دهد دست خواهدیافت.

وی با تاکید بر اینکه باید سیره علمی واخلاقی امام رضا را بهتر به جوانان بشناسانیم افزود: دانشگاهیان و اساتید باید مطالبه گرانه از قانون گذاران برای اجرای قوانین زیر سایه سیره امام رضا (ع) را خواستار باشند.
کد مطلب: 88829
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای