سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۲

عقب‌نشینی السیسی از مواضع تند علیه قطر

رئیس‌جمهور مصر که کشورش به همراه سه کشور عربی دیگر از یک سال و نیم قبل قطر را تحت فشار دیپلماتیک و اقتصادی گذاشته‌اند، از حفظ امنیت این کشور سخن گفت.
۰
عقب‌نشینی السیسی از مواضع تند علیه قطر
مردم‌نيوز: «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر برای نخستین بار از زمان قطع روابط کشورش با قطر، گفت که ثبات و امنیت قطر از اهمیت برخوردار است.

طبق گزارش وبگاه «العرب الیوم»، السیسی در نشستی با جوانانی که در همایش جهانی جوانان در شرم‌الشیخ شرکت کرده بودند، گفت که «کشورش خواهان حفظ ثبات کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) از جمله قطر است، زیرا منطقه دیگر تاب تحمل بی‌ثباتی را ندارد.»

این سخنان السیسی در حالی است که هفته قبل نیز «محمد بن سلمان»، ولی عهد عربستان سعودی در سخنانی بی‌سابقه از زمان قطع روابط با قطر، تأکید کرد: «بر خلاف اختلافات موجود با (قطر)، اما این کشور از اقتصاد قوی برخوردار است و طرح‌های اقتصادی آن تا پنج سال آینده به موفقیت خواهد رسید.»

عربستان، امارات، بحرین و مصر از یک سال و نیم قبل به بهانه حمایت قطر از تروریسم، روابط دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی را به روی قطر بسته‌اند. این کشور‌ها مدعی بودند که محاصره قطر، آن را از حیث اقتصادی زمینگیر خواهد کرد.

سخنان السیسی درباره ثبات قطر در حالی است که سال گذشته امیر کویت که در حال میانجی‌گری برای آشتی دادن کشور‌های مذکور، از طرح چهار کشور یاد شده برای اقدام نظامی علیه قطر خبر داده بود.

بحران روابط چهار کشور عربی عربستان، امارات، مصر و بحرین با قطر اندکی بعد از اولین سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به منطقه ایجاد شد زمانی که چهار کشور عربی در پنجم ژوئن (۲۰۱۷) روابط دیپلماتیک با قطر را قطع کردند. چهار کشور عربی قطر را به حمایت از تروریسم متهم کردند و برای عادی شدن روابط، خواستار قطع رابطه با ایران و اخراج نظامیان ترکیه از قطر و تعطیلی شبکه الجزیره شدند هر چند که در مناسبات رسمی این شروط را انکار کردند.
کد مطلب: 88836
مرجع : خبرگزاری دانشجو
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای