سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۸

محسن هاشمی: تنها راه توسعه اسلام، عقلانیت، مدارا و گفت‌وگوست

رئیس شورای شهر تهران گفت: تنها راه توسعه اسلام در جهان امروز، عقلانیت، مدارا و گفت‌وگوست.
۰
محسن هاشمی: تنها راه توسعه اسلام، عقلانیت، مدارا و گفت‌وگوست
مردم‌نيوز: محسن هاشمی در ابتدای نود و هشتمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به 28 صفر اظهار کرد: در آستانه سالروز رحلت پیامبر اعظم، حضرت ختمی مرتبت، رسول اکرم (ص) قرار داریم، بدون تردید ولادت و بعثت پیامبر بزرگترین موهبت تاریخ و فقدان آن رحمت للعالمین، بزرگترین خسران بشریت است.

وی تصریح کرد: ابعاد منحصر بفرد شخصیت پیامبر، فراتر از حد بیان است، اما یکی از برجسته‌ترین خصوصیات ایشان، اخلاق بی‌مانند نبوی است.تعبیر  قرآن کریم، درباره اخلاق پیامبر، خلق عظیم است که خود نشان‌دهنده وسعت وجودی، سعه صدر و شخصیت بی‌نظیر ایشان دارد.

هاشمی ادامه داد: نابجا نیست که اگر رسول اکرم (ص) را پیامبر اخلاق توصیف کنیم و شاید در جهان امروز ، بیش از هر خصوصیتی، به ویژگی های اخلاقی آن حضرت نیازمند باشیم، اخلاقی که خداوند آن را الگوی ماندگار و اسوه حسنه برای انسان توصیف می کند.

رئیس شورای شهر تهران گفت: امروز جهان اسلام، با وجود همه ثروتها و منابع مادی‌اش، به شدت در تنگنا و مشکلات قرار دارد و ریشه این سیه‌روزی فقر اخلاقی است.

وی افزود: اگر افراطیون اهل سنت، با داعش و طالبان، به خونریزی می‌پردازند و اگر افراطیون شیعه با قرائت‌های تنگ‌نظرانه و سطحی وجهه اسلام را در جهان تخریب می‌کنند، معلول فاصله گرفتن جوامع اسلامی از اخلاق نبوی است، اخلاقی که مملو از مهربانی، مدارا ، عقلانیت و بدور از تعصب، خشونت و سنگدلی و بی‌رحمی است.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه نسل جوان و نخبه در عصر امروز تشنه روایتی اصیل و واقعی از اسلام رحمانی است خاطر نشان کرد: همان دینی که پیامبر مومنین را با تعبیر شریعت سمحه سهله ، دین آسان‌گیری و تسامح بشارت دادند و امروز جریان اسلام‌هراسی می خواهد تصویری دقیقا مخالف اسلام ناب و اصیل را به جهانیان ارائه کند.

هاشمی گفت: پیام پیامبر به امت اسلام،  "رحماء بینهم" است و امروزه بیشترین خونریزی و خشونت میان مسلمانان جریان دارد. حتی در جامعه شیعه نیز آتش اختلافات و کینه توزی‌ها، لطافت برادری و مودت و مهربانی و مدارا را تحت‌الشعاع قرار داده و منافع و سلایق بر دستورات الهی و توصیه‌های پیامبر ترجیح داده می‌شود.

وی با بیان یانکه کسانی که وظیفه خود می دانند دین را تبلیغ کنند، باید توجه داشته باشند که تنها راه توسعه اسلام در جهان امروز، عقلانیت، منطق جهانی، مدارا و گفتگوست که از خصوصیت بارز سیره نبوی است، تصریح کرد: ایجاد دافعه و خشونت و سخت گیری ، معکوس مسیری است که پیامبر طی کردند و اتفاقا این کرامت انسانی از ویژگی‌های بارز دو فرزند ایشان امام حسن مجتبی و علی ابن موسی الرضا (ع) که در آستانه سالروز شهادتشان قرار داریم نیز است.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: مدیریت شهری نیز بایست در سیاستگذاری فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی خود ترویج مهربانی ، مدارا و همزیستی انسانی را که از صفات پیامبر خاتم بودند را سرلوحه قرار دهد.

انتهای پیام/
کد مطلب: 88911
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای