پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۲۷

ناگفته‎ای از حاج احمد متوسلیان

سرهنگ سعد صایل "ابو الولید" فرمانده عملیات نظامی سازمان آزادی بخش فلسطین و فرمانده عالی نیروهای مشترک فلسطینی ترقی خواه، دیروز حاج احمد فرمانده "نیروهای حضرت محمد"را پذیرفت.
۰
ناگفته‎ای از حاج احمد متوسلیان
مردم‌نيوز: حمید داودآبادی، نویسنده و رزمنده دفاع مقدس در مطلبی نوشت:

فرمانده نیروهای اعزامی ایران (نیروهای حضرت محمد) با ابو الولید فرمانده عملیات نظامی ساف در بیروت دیدار و مذاکره کرد.
واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه از بیروت گزارش داد بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، سرهنگ سعد صایل "ابو الولید" فرمانده عملیات نظامی سازمان آزادی بخش فلسطین و فرمانده عالی نیروهای مشترک فلسطینی ترقی خواه، دیروز حاج احمد فرمانده "نیروهای حضرت محمد" یا نیروهای مسلح ایران که می بایست در جنگ لبنان با اسرائیل شرکت نمایند را پذیرفت. در این دیدار تجاوز اسرائیل به جنوب لبنان و چگونه مقابله با آن مورد بررسی قرار گرفت.
روزنامه کیهان دوشنبه 24خرداد 1361

سعد صایل کی بود؟!
"سعد صایل" معروف به "سلمان ابو الولید"، 8 مهر 1311در روستای"کفر قلیل"در استان نابلس فلسطین به دنیا آمد وتحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان جا سپری کرد.

سال 1330 درحالی که 19سال داشت، به اردن رفت و به ارتش آن پیوست. او در دانشکده نظامی اردن، دوره های ویژه و تخصصی نظامی را سپری کرد و پس از طی مدارج نظامی، به فرماندهی تیپ پیاده "حسین بن علی" منسوب شد.

ابو الولید سال 1333 دوره مهندسی نظامی رادر انگلستان، سال 1337دوره طراحی پل را در عراق، سال 1338 مجددا دوره مهندسی نظامی را در انگلیس گذراند.
سال 1339پس ازطی دوره پیشرفته مهندسی نظامی در ایالات متحده، به دانشکده فرماندهی و ستاد آمریکا پیوست و سال 1344 دوره دفاع هوایی را در مصر گذراند. او دوره های ویژه ای نیز در کشورهای سوسیالیستی از جمله اتحاد جماهیر شوروی گذراند.

با آغاز قیام ملت فلسطین درسال 1344سعد صایل به آن پیوست وبا رهبران انقلاب ارتباط گرفت و خرداد 1346 به عضویت جنبش فتح درآمد.
پس از خروج نیروهای فلسطینی از اردن درسال 1349ابو الولید همراه با جمع کثیری از افسران تیپ خود به نیروهای انقلابی فلسطین پیوست.وی با گرد آوردن افسران انقلابی اردنی، تیپ یرموک را تاسیس کرد که در سال های بعد، در لبنان و فلسطین نقش فعالی ایفا کرد.

سال 1359به عضویت کمیته مرکزی فتح درآمد و هدایت اتاق عملیات مرکزی و فرماندهی نیروهای مشترک فلسطینی لبنانی را برعهده گرفت و از نظر نظامی و سیاسی نقش برجسته ای ایفا کرد.

آبان 1358دانشجویان انقلابی ایران لانه جاسوسی آمریکا در تهران را فتح کرده و تعداد زیادی از کارمندان امنیتی و نظامی آن را به گروگان گرفتند.
بهمن 1358سعد صایل همراه با یاسر عرفات، برای جشن اولین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در راس یک هیئت فلسطینی از ساف، وارد تهران شد.

روز چهارشنبه 24 بهمن 1358 یاسر عرفات، ابو الولید و دیگر افراد هیئت فلسطینی، در منزل مرحوم حضرت آیت الله "سیدمحمود طالقانی" در تهران حضور پیدا کردند.

"مهدی ابریشم چی" از رهبران و تنی چند از خانواده کشته های منافقین (سازمان مجاهدین خلق) و همچنین حسین و اعظم فرزندان طالقانی با آنها دیدار کردند.
چهارشنبه شب، "مسعود رجوی" رهبر و تنی چند از کادر اصلی منافقین، در محل اقامت هیئت فلسطینی در تهران حاضر شده، با عرفات و بقیه ملاقات کرده و به گفت وگو پرداختند. در آن جلسه، حجت الاسلام "سیدحسین خمینی" (نوه امام خمینی (ره) که به دلیل گرایش شدید به منافقین و انحرافات سیاسی از سوی امام تبعید شد) حضور داشت.

سپس با حضور ژنرال انقلابی سعد صایل فرمانده عملیات فلسطین و "هانی الحسن" عضو کمیته مرکزی انقلاب فلسطین، سفیر فلسطین در ایران، دو تن دیگر از مسئولان فلسطینی و یکی دیگر ار اعضای مجاهدین خلق، گفت وگوها آغاز شد.

در پایان این دیدار، عرفات از رجوی برای دیدار از لبنان و ادامه گفت وگوها دعوت کرد. ملاقات با اهداء آرم مجاهدین به رهبری انقلاب فلسطین و آرزوی سلامتی و طول عمر برای امام خمینی از جانب تمام افراد پایان یافت.

گزارش و تصاویر دیدارها در نشریه مجاهد، فوق العاده شماره 6 به مناسبت دیدار با عرفات، دوشنبه 29 بهمن 1358 منتشر شد.

هدف اصلی گروه فلسطینی که مورد تعجب و ناراحتی مسئولین ایرانی قرار گرفت، میانجی گری آنها بین ایران و آمریکا برای آزادی گروگان های آمریکایی بود که نتوانستند کاری از پیش ببرند.

با حمله اسرائیل به لبنان در خرداد 1361 و محاصره بیروت، سعد صایل نقش مهمی در مقاومت در برابر صهیونیست ها داشت و از برجسته ترین فرماندهان میدانی بود؛ به خاطر همین در بین نیروهای مقاومت به "مارشال انقلاب" معروف شد.

مرداد 1361 چریک های فلسطینی شرایط آمریکا را پذیرفتند و همراه یاسر عرفات با کشتی از بیروت خارج شدند. سعد صایل به همراه خلیل الوزیر (ابو جهاد)، صلاح خلف (ابو ایاد) هایل عبدالحمید (ابو الهول) به سوریه رفت تا به سازماندهی باقی مانده نیروهای فلسطینی در سوریه و لبنان بپردازند.

ابو الولید تلاش کرد تا باقی مانده چریک های فلسطینی در لبنان را در منطقه بقاع جمع آورد و آموزش های ویژه را به آنها بدهد تا از آنها برای عملیات علیه اشغالگران در بقاع غربی استفاده کند.
نیروهای تحت امر او توانستند با موشک مواضع صهیونیست ها را بکوبند و در عملیاتی ویژه 8 تن از نیروهای اسرائیلی را به اسارت درآورند.

در آن ایام تلکسی به نیروهای مستقر در لبنان رسید که اعلام می کرد موساد سازمان جاسوسی اسرائیل، در نظر دارد فرماندهان فلسطینی را که در لبنان باقی مانده اند ترور کند. ابو الولید در مرکز این اهداف ترور بود.

روز دوشنبه 5 مهر 1361 در آستانه عید قربان، یاسر عرفات و خلیل الوزیر مشغول انجام مناسک حج در عربستان بودند.
ابو الولید باوجودی که روز قبل در جمع نیروهای فلسطینی در اردوگاهی در دره بقاع حاضر شده بود، مجددا به آن جا رفت.

او از قوات یرموک، قوات قسطل، قوات کرامه، جبهه مردمی و نیروهای مشترک لبنانی بازدید کرد و سپس برای عیادت به بیمارستان رفت و از آن جا به سمت بعلبک ادامه مسیر دادند.

پس از ورود به شهر مسیحی نشین ریاق، یک دستگاه اتومبیل آبی رنگ که 4 جوان در آن بودند، مراقب آنها بود.

بین روستاهای طالیا و سفری، حدود 500 متر به پست بازرسی ارتش سوریه مانده بود که تعدادی نیروی مسلح که از قبل در منطقه کمین کرده بودند، به سه دستگاه اتومبیل بنز و جیپ که اسکورت و حامل ابو الولید بودند، تیراندازی کردند. راننده در جا کشته شد و ابو الولید بر اثر اصابت گلوله زخمی شد.

ساعتی بعد او را با آمبولانس به بیمارستان مواسات دمشق رساندند که ساعت 11 شب بر اثر خون ریزی شدید و ایست قلبی جان داد.

روز بعد پیکر او بر دوش همرزمانش در دمشق تشییع شد و در مقبرة الشهدای اردوگاه فلسطینی یرموک به خاک سپرده شد.

سال 1394 تروریست های داعش بر اردوگاه یرموک تسلط یافتند و در اولین اقدام، به مقبرة الشهدا حمله بردند. آنها به بهانه مقابله با مظاهر شرک و کفر، قبور شهدای انقلاب فلسطین که از 65 سال قبل در آن جا دفن شده بودند از جمله فتحی شقاقی، سعد صایل، خلیل الوزیر و زهیر محسن را تخریب کردند.
در اصل هدف داعش از تخریب قبور، جست وجو برای باقی مانده اجساد چند تن از سربازان اسرائیل بود که خرداد 1361 در نبرد منطقه سلطان یعقوب به دست سربازان سوری کشته شدند و اجساد آنان در این اردوگاه دفن شد.

داعش به دنبال باقی مانده اجساد و بازگرداندن آنها به اسرائیل بود. این که موفق شدند یا نه، مشخص نیست.
کد مطلب: 89070
مرجع : مشرق نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای