چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷
مشاور وليعهد ابوظبي فاش کرد؛

خیانت امارات به عربستان

مشاور ولیعهد ابوظبی در توئيتر از خیانت دولت امارات به رژیم آل سعود پرده برداشت.
۰
خیانت امارات به عربستان
مردم‌نيوز: روزنامه الشرق قطر خیانت امارات به عربستان در شماره امروز خود در اینترنت نوشت: کسانی که قایم باشک بازی ابوظبی را از زمان ناپدید شدن خاشقجی دنبال می کنند به خوبی می دانند که ابوظبی با راهبرد هوشمندانه ای در صدد کنار زدن سعودی و جلب توجهات به خود به عنوان پایتخت تأثیرگذار عربی است.
اماراتی ها فعلاً پنهان شده اند تا مسئله خاشقجی حل و فصل شود و خود را از آلوده کردن به مسئله خاشقجی دور نگه می دارند تا منافع منطقه ای کسب کنند. عبدالخالق عبدالله مشاور ولیعهد ابوظبی در توئیت های خود صراحتاً از توطئه و خیانت سخن گفت: توانمندی ها و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری و شبکه روابط عربی و بین المللی و دستاوردهای ژئوپلتیکی و مسئولیت های عظیمی که امارات قرن 21 بر دوش دارد موجب می شود این کشور مرکز ثقل جدید کشورهای عربی شود. البته این موضوع به معنای کاسته شدن از جایگاه مابقی کشورها و پایتخت ها نیست.
به اعتقاد ناظران مقصود مشاور ولیعهد ابوظبی از این توئیت به صورت مستقیم عربستان سعودی است. او در واقع نیات و عملکرد ابوظبی را درخصوص عربستان سعودی و مابقی متحدان عربی اش برملا می کند. نشانه های خیانت و خنجر زدن از پشت کاملاً آشکار است. به ویژه آنکه ابوظبی خود نقش توصیه کننده به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را برعهده دارد.
شاید این موضوع برای ما بیانگر آن باشد که امارات با توصیه های خود، عربستان سعودی را گرفتار رسوایی قتل خاشقجی کرده باشد تا به این شکل، سعودی را در عرصه جهانی کنار بزند تا میدان برای امارات باز شود. به ویژه آنکه مصر و سوریه و عراق اکنون کنار زده شده اند.
گزارش های مطبوعاتی حکایت از آن دارد که سفر اخیر ولیعهد ابوظبی به سعودی در واقع تلاش برای چانه زنی و فشار بر ریاض بود تا دست از حوزه نفتی الشیبة بردارد تا در ازای آن امارات با استفاده از ابزارها و متحدانش در واشنگتن به محمد بن سلمان کمک کند از مسئله خاشقجی نجات یابد. یوسف العتیبة سفیر امارات در واشنگتن رهبری ائتلاف ها و لابی های امارات را با افراد تأثیرگذار دولت ترامپ و سازمان های اسرائیلی و شبکه های گسترده روابط عمومی به دست دارد.
اختلافات امارات و سعودی قدیمی و ریشه دار است...اختلافات آنها از زمان تلاش شیخ زاید ال نهیان در زمان تأسیس دولت امارات و درگیری های مرزی دهه 70 قرن گذشته بر سر حوزه نفتی الشیبه با تولید روزانه 500 هزار بشکه آغاز شد. طرفین سال 1974 توافقنامه ای مرزی تحت عنوان معاهده جده امضا کردند و عربستان سعودی براساس این معاهده از بخشی از منطقه البریمی عقب نشینی کرد و در ازای آن حدود 50 کیلومتر از مناطق ساحلی میان قطر و امارات و همچنین حوزه نفتی شیبه را که بخشی از آن در خاک امارات واقع شده است و همچنین جزیره الحویصات را در اختیار گرفت.
تا زمان مرگ شیخ زاید اوضاع به همین منوال ادامه یافت اما از زمانی که محمد بن زاید [ولیعهد فعلی ابوظبی] کنترل اوضاع دولت امارات را به دست گرفت صدای اعتراضات علیه معاهده مذکور بلند شد. معترضان با ظالمانه خواندن آن گفتند این معاهده در شرایط خاصی امضا شده است. سال 2006 امارات عربی متحده در کتاب سالانه خود نقشه هایی را منتشر کرد که در آن خور العدید به عنوان بخشی از آبهای منطقه ای امارات در نظر گرفته شد.
عربستان سعودی نیز سال 2009 در واکنش به تغییر نقشه چاپی روی اوراق هویت شهروندان اماراتی از ورود آنها به خاک عربستان جلوگیری کرد. روابط این دو کشور طی سال 2009 تیره شد. تا اینکه سال 2010 دو شناور اماراتی به سوی دو شناور سعودی در خورالعدید تیراندازی کردند و دو تن از نیروهای گارد مرزی سعودی را بازداشت کردند. این دو کشور هنوز در خصوص مرزهای دریایی خود به توافق نرسیده اند.
بنابراین ائتلاف سعودی و امارات در واقع ائتلافی فرصت طلبانه است و اخبار فاش شده توسط ویکی لیکس حکایت از آن دارد که نیاز مقطعی موجب اتحاد موقت آنها شده است. ولیعهد ابوظبی در سندی که مربوط به سال 2010 است گفته بود: امارات طی 20 سال گذشته 57 بار با عربستان سعودی وارد جنگ شده است. سعودی ها دوستان عزیز ما نیستند. در واقع ما فقط به تفاهم با آنها نیاز داریم.
براساس اسناد افشا شده ویکی لیکس؛ ولیعهد ابوظبی مسئولان آمریکا را علیه عربستان سعودی تحریک می کرد. این درحالی بود که تظاهر می کرد متحد سعودی است و روابطش با ریاض در بهترین وضعیت است. براساس سندی به تاریخ 21 آوریل 2008، محمد بن زاید آل نهیان 16 آوریل همان سال با فرمانده نیروی دریایی آمریکا دیدار کرده و او را علیه سعودی تحریک کرده بود...
کد مطلب: 89418
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای