يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۹

مراکش؛ پایان همراهی با عربستان علیه مردم یمن

مراکش از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در یمن خارج می‌شود
۰
مراکش؛ پایان همراهی با عربستان علیه مردم یمن
مردم‌نيوز: دولت مراکش اعلام کرد که از ائتلاف کشورهای عربی به‌رهبری عربستان در جنگ یمن خارج می شود. یکی از مقامات دولتی مراکش روز جمعه اعلام کرد که کشورش در عملیات نظامی و نشست وزرای ائتلاف موسوم به عربی برهبری پادشاهی سعودی شرکت نخواهد کرد.
 
همزمان دولت این کشور آفریقایی سفیر خود از عربستان را فراخواند چرا که به گفته رسانه های مراکشی با خروج این کشور از ائتلاف سعودی در جنگ یمن، تنش بین خاندان سعودی و حکومت پادشاهی مراکش افزایش یافته است.
 
ناصر بوریطه وزیر خارجه مراکش در ماه گذشته به شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرده بود که به‌دلیل شک و شبهه هایی که پس از مرگ جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه بوجود آمده است، دولت مراکش ترجیح می دهد از ائتلاف نظامی عربی خارج شود.
 
پیش تر ارتش سلطنتی مراکش جنگنده های این کشور را از ائتلاف سعودی در ماه آوریل سال ۲۰۱۸ خارج کرده بود. این تصمیم در پی سقوط یک جنگنده مراکشی در یمن و عدم تحویل جسد او از سوی حکومت عربستان گرفته شد. عدم تحویل جسد این خلبان مراکشی سرچشمه اولین تنش‌ها میان دو کشور بود.
 
نیروهای ائتلاف به‌رهبری عربستان و مشارکت چند کشور دیگر از جمله امارات عربی متحده علیه شیعیان حوثی‌ یمن و ورود غیرمجاز به خاک این کشور روی داد.
 
عربستان و چند کشور متجاوز در روزهای آغاز تجاوز از اشغال این کشور طی 5 روز سخن می گفتند اما حالا با گذشت چند سال متحدانشان را از دست می دهند.
 
کد مطلب: 96172
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای