دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۲

چرا سفر روحانی به عراق مهم است؟

حسن روحانی که دولتش زیر فشار اقتصادی داخلی و خارجی قرار دارد، روز دوشنبه ۲۰ اسفند برای نخستین بار در دوران ریاست جمهوری خود به عراق می‌رود تا با مقامات این کشور رایزنی کند.
۰
چرا سفر روحانی به عراق مهم است؟
مردم‌نيوز: به نقل از آسوشیتدپرس، رئیس جمهور ایران در حالی که با خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای، از سوی تندرو‌های داخلی با فشاری فزاینده مواجه است، برای نخستین بار دیداری رسمی از عراق خواهد داشت.

سفر حسن روحانی که از سوی وزیر خارجه ایران «تاریخی و باشکوه» خوانده شده، به دنبال تقویت روابط میان دو کشور است و همچنین پاسخی است به سفر اعلام نشده دونالد ترامپ در ماه دسامبر و اظهار نظر رئیس جمهور آمریکا که نیرو‌های این کشور برای نظارت بر ایران، در عراق باقی خواهند ماند.

آن زمان، دونالد ترامپ شب هنگام و بدون این که در بغداد توقف کند برای احوال پرسی از نیرو‌های آمریکایی در پایگاهی نظامی حاضر شد.

روحانی بعدا این دیدار را به سخره گرفته پرواز شبانه به عراق را نشانه شکست برای آمریکا در این کشور خواند و گفت: چرا رئیس جمهور یک «دیدار رسمی و عمومی» از عراق به عمل نمی‌آورد.

روحانی گفت: «باید در خیبان بغداد قدم بزنی... تا متوجه شوی مردم چگونه از تو استقبال می‌کنند.»

ظریف در گفتگویی که در بغداد با خبرگزاری «ایرنا» داشته گفته است دیدار روحانی از عراق فرصت دستیابی به «درکی جدی» میان دو کشور همسایه فراهم می‌کند.

روحانی که قبل از ریاست جمهوری به شکل شخصی به عراق سفر کرده بود، سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) برای سفری رسمی برنامه ریزی کرده بود که بعدا به دلیل مشکلات اجرایی نامشخص لغو شد.

این بار روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری در حالی عازم کشور همسایه می‌شود که دولتش با کاهش ارزش ریال و بحرانی اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

تهران حضور نظامی آمریکا را در عراق یک تهدید می‌بیند که می‌تواند به کاهش نفوذ ایران در بغداد هم منجر شود.

ایران همچنین عراق را به عنوان مسیری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا می‌بیند که با خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران بار دیگر بر تهران تحمیل شده است.

سال گذشته صادرات ایران به عراق به رقم ۹ میلیارد دلار رسید. تهران امیدوار است حجم کل تجارت ۱۳ میلیارد دلاری دو طرف به ۲۰ میلیارد دلار برسد. همچنین ۵ میلیون گردشگر مذهبی عراقی و ایرانی که از مکان‌های مذهبی کشور دیگر بازدید می‌کنند، نزدیک به ۵ میلیارد دلار ارزش دارد.
 
 
کد مطلب: 98897
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای