شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۱

هواداران FATF ، خاوری کجاست؟

اختصاصی مردم نیوز
26 بهمن آخرین مهلت ایران برای پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی یا همان اف ای تی اف،FATF،است.
۲
هواداران FATF ، خاوری کجاست؟
مردم‌نيوز:
FATF یک سازمان بین دولتی است که در سال 1989 برای مبارزه با پول شویی تأسیس شد و در سال 2001 پس از حادثه 11 سپتامبر، انهدام برج‌های دوقلوی آمریکا، مبارزه با تأمین مالی تروریسم را نیز آغاز کرده است و در سال 2012 مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای، سلاح‌های کشتار جمعی، هم به مأموریت‌های آن اضافه شد. دبیرخانه این نهاد در پاریس مستقر می‌باشد.

این سازمان دارای 4 نوع اعضا می‌باشد: 1. اعضای قضایی 37 عضو که شامل 35 کشور و دو سازمان («کمیسیون اروپا» و «کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس-GCC»)، 2. اعضای ناظر، 3. اعضای وابسته و 4. سازمان‌های ناظر می‌باشد که در مجموع 194 کشور را پوشش می‌دهد. در میان اعضای قضایی دو کشور فرانسه و کانادا نیز حضور دارند.

گروهی در کشور معتقد هستند که ایران برای کم کردن فشار تحریم‌ها و داشتن ارتباط پولی با جهان، نیازمند پیوستن به این گروه هست ؛ برخی نیز FATF را یک نهاد سیاسی و وابسته به قدرت‌های بزرگ که علیه کشورهای مخالف، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد، نمی‌دانند.حال این عده به چند سؤال ساده پاسخ دهند؟!
اگر مبارزه با پول شویی هدف واقعی این سازمان است الآن آقای خاوری با پول به یغما بردۀ کشور ما در کانادا چه می‌کند؟ مگر کانادا عضو قضایی و اصلی این سازمان نیست؟ حتی اگر او را به ایران تحویل نمی‌دهد، چرا بجای محاکمه این شخص، مسئولین کانادایی، عامل پول شویی خاوری به وسیله سرمایه‌گذاری پول‌های دزدیده‌شده ایران توسط او در کانادا شده‌اند؟!
و یا این‌که احتمالاً FATF پول سرقتی و اختلاس شده از ایران را جزء پول‌های کثیف نمی‌داند؟!
منتظر پاسخ می‌مانیم.

 
کد مطلب: 133349
برچسب ها: FATF تحریم یادداشت
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای