شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۸

کره شمالی درگیر میان دو ایدئولوژی

طیبه حاتمی
پس از جدایی دو کره از یکدیگر، این دو کشور در یک نزاع و کشمکش دائمی فرو رفته و هر یک سعی بر آن داشتند تا قدرت خود را به رخ دیگری کشانده و درصدد اثبات قدرت خود برآیند.
۰
کره شمالی درگیر میان دو ایدئولوژی
مردم‌نيوز: در این میان، هر یک از این دو کشور، اقدامات متضادی از یکدیگر بروز داده­اند و در عرصه خارجی نیز راه جداگانه­ای در پیش گرفته­اند. کره جنوبی به دامان آمریکا برای حفظ یکپارچگی ارضی پناه برده و در سوی دیگر کره شمالی به فکر ساخت بمب­ افکن و ایجاد ترس در بین همسایه جنوبی خود است. با وجود آن که امید رفت پس از توافقات سال گذشته، از شدت تنش­ کمتر شود، این روزها شاهد افزایش تنش میان کره شمالی و کره جنوبی و تأثیر آن بر تحولات جهانی هستیم.

سیاست تنش در راهبرد کره شمالی نسبت به کره جنوبی
پیش از آنکه تأثیر تنش در اقدام کره شمالی را بیان کنیم لازم است تا ابتدا شرحی از واقعه ارائه نماییم. کره شمالی  در پی انهدام ساختمان دفتر ارتباطات این کشور با کره جنوبی در منطقه مرزی کائسونگ، تنش را مجدداً تشدید ‌کرد. رهبر کره شمالی پیشتر نسبت به پخش هوایی اعلامیه‌های تبلیغاتی از سوی کره جنوبی به شدت اعتراض کرده و با محکوم کردن آنچه «اقدامات تحریک آمیز و ضد کره شمالی» خوانده می‌شود، احتمال لشگر‌کشی به سوی مرزهای این کشور با همسایه جنوبی را تقویت نمود. کره شمالی همچنین در راستای تغییر رفتار با کره جنوبی، پیشنهاد گفتگو با نمایندگان کره جنوبی را رد کرد. ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی طی بیانیه‌ای اعلام کرد سئول پست نگبهانی را در منطقه مرزی احیا خواهد کرد و تمرینات نظامی مداوم را در این منطقه از سرخواهد گرفت. به عبارتی کره شمالی تهدیدات و اقدامات خود علیه کره جنوبی را به بهانه ارسال شب نامه ها از مرزهای جنوبی از چند روز قبل با انفجار ساختمان هماهنگی دو کره و پس از آن اعزام نظامیان به مرزهای پاکسازی شده و غیرنظامی و همچنین ایجاد پست های دیده بانی مرزی کلید زد.
علل ایجاد تنش توسط کره شمالی:
۱-­ واکنش به تحریم­های اقتصادی ایالات متحده:
۲-­ تثبیت جایگاه خاندان حاکمیتی در کره شمالی:
۳-­ جلب نظر آمریکایی­ها برای رهایی از وضعیت فعلی:
۴-­ واکنش به کره جنوبی در برابر عدم تعهداتش نسبت به کره شمالی:
تأثیرات تنش جدید در روابط دو کره بر کشورهای دوست و دشمن:
شبه جزیره کره برای قرون متمادی میدان نبرد استراتژیک قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده است که برای حفاظت از خود، کره را منطقه‌ای حائل در برابر تجاوز دیگران قرار می‌داده‌اند. از آنجا که شبه جزیره کره، مسیری سنتّی به چین، ژاپن و قسمت های شرقی روسیه می باشد، هریک از قدرت های مذکور در طول تاریخ به خوبی اهمیت استراتژیک این سرزمین را درک نموده‌اند.  بحران کره شمالی به یکی از چالش‌های مهم امنیتی در شرق و حوزه استراتژیک چین، ژاپن، روسیه، کره‌جنوبی و آمریکا تبدیل شده و دارای اهمیتی چند وجهی است، چرا که مسئله فقط به تعارضات واشنگتن و پیونگ یانگ مرتبط نیست و در سطح تحلیل نخست به اختلافات راهبردی و امنیتی واشنگتن با پکن و مسکو و دوم به دغدغه های امنیتی توکیو و سئول به خاطر ترس از اتمی شدن پیونگ یانگ برخواهد گشت.
چندین دهه است که کره شمالی با همسایه جنوبی خود و  ایالت متحدۀ آمریکا  درگیر معضل حاد امنیتی هستند. در سال‌های اخیر آمریکا و کره شمالی روابط پر فراز و فرودی را تجربه کرده‌اند. اختلافاتی پیرامون سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌‌های بالستیک کره‌شمالی که می رفت به جنگی تمام عیار بین آنها تبدیل شود، یکباره رنگ باخت و رهبران دو کشور پس از دهه‌ها اختلاف در مقابل انظار عمومی جهان پشت میز مذاکره نشستند. اما طولی نکشید که مقامات کره شمالی از دستیابی به توافقی برد- برد با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مأیوس شدند.
طی دهه‌های گذشته، چین و کره شمالی روابط دوستانه‌ای با هم داشته اند. مداخله چین در جنگ کره تقریباً از مرگ حتمی دولت کره شمالی جلوگیری کرد. در سال ۱۹۶۱ کره شمالی و چین معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل امضا کردند. پس از اینکه خروشچف در سال ۱۹۶۴  کنار رفت، شوروی سیاست آشتی جویانه‌تری در مقابل کره شمالی اتخاذ نمود. کره شمالی برنامه هسته‌ای خود را با کمک اتحاد شوروی توسعه داد. همه دانشمندان هسته‌ای این کشور در شوروی آموزش دیده‌اند. این کشور توانایی هسته‌ای خود را یک تضمین امنیتی می‌داند و حتی آن را در قانون اساسی خود نیز گنجانده است. از منظر پیونگ یانگ این توانایی در واکنش به چتر اتمی آمریکا بر سر کره جنوبی و ژاپن بوده و برای امنیت کره شمالی حیاتی است. در چنین شرایطی دست کشیدن این کشور از این توانایی اتمی خود که خواسته اصلی آمریکاست، اگر محال نباشد، بسیار سخت و دشوار خواهد بود.
سوء تفاهمی بین توکیو و سئول به وجود آمده که باعث بروز اختلافات مداوم شده است. اختلافات بین ژاپن و کره جنوبی در زمینه تجارت، روابط دو جانبه و احساسات مردم این دو کشور نسبت به یکدیگر می‌باشد. سئول تحت فشار تحریم‌های توکیو است. درگیری‌های تجاری بین توکیو و سئول ممکن است همکاری سه کشور را پیچیده کند، اما اتحاد نظامی آنها همچنان پایدار است. اتحاد بین ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی در حال شکست است. چین و آمریکا در یک سال گذشته یکی از پرتنش‌ترین روابط را تجربه کرده‌اند،  در حالی که چین، روسیه و کره شمالی به طور مشترک عمل کرد‌اند.
اولویت مهم چین در شبه جزیره کره این است که از تغیرات سیاسی و فروپاشی اقتصادی در کره شمالی جلوگیری کند، زیرا نتایج  بالقوه‌ای برای ثبات اقتصادی و اجتماعی چین به همراه دارد. بی ثباتی در داخل کره شمالی می تواند رژیم حاکم را به سوی سیاست‌ها و تحرکات غیرقابل پیش بینی سوق دهد و در نتیجه تنش ها را بالا ببرد. از این‌رو، فشارهای بین المللی بر کره شمالی افزایش خواهد یافت و امکان تقابل ناامنی در شبه جزیره کره محتمل خواهد بود. این نگرانی‌ها دلیل اصلی پشت پرده حمایت چین از پیونگ یانگ از طریق کمک‌های انرژی و غذایی و مخالفتش با هر نوع تحریمی است که شرایط را برای پیونگ یانگ سخت‌تر از گذشته کند. چین تقریباً نفوذی برای جلوگیری از جاه طلبی‌های هسته‌ای کره شمالی ندارد. همچنین پکن، شناخت کافی و قابل اتکایی از برنامه هسته‌ای کره شمالی ندارد و به نظر می رسد توانایی محدودی برای مداخله در بحران دارد. منافع چین در وجود ثبات در شبه جزیره کره، اغلب با منافع آمریکا مبنی بر غیرهسته‌ای شدن آن و گسترش اصول لیبرالیسم، تطابق دارد و هر دو، خواهان صلح در این شبه جزیره هستند. الگوی رفتاری چین و آمریکا بر مبنای تأمین منافع ملی خودشان است و در برخورد با منافع منطقه‌ای از راهبرد متفاوتی بهره می‌برند.
نتیجه ­گیری
بحران کره شمالی ظرف یک ماه اخیر وارد مرحله  تازه‌تری شده است. اکنون شاهد افزایش تهدیدهای نظامی این کشور در شبه جزیره کره بوده‌ایم.  درگیری میان کره شمالی و جنوبی بارها احیا شده است. وضعیت تنش در طول دهه گذشته یا زمانی که کره شمالی به صراحت توانمندی‌های هسته‌ای‌‌اش را اعلام کرد و به طور مخفیانه برنامه تسلیحات هسته‌ای را گسترش داد، تداوم داشته است. از این‌رو، به نظر می رسد مذاکرات صلح کره‌شمالی با آمریکا راه به جایی نخواهد برد و تنش‌ها با همسایه جنوبی نیز ادامه خواهد یافت.
 
کد مطلب: 147463
مرجع : طنین
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای